У Йорданії знайшли крихти хліба віком 14 тисяч років

18 липня 2018, 09:07

Археологи виявили найдавніші свідчення хлібопечення на землях в північно-східній Йорданії.

Крихтам хліба близько 14 400 років, тобто стародавні мисливці і збирачі робили хліб за 4000 років до появи сільського господарства, пише Gizmodo.

Таким чином виявляється, що хлібопечення передує сільському господарству. Це досить дивно, з огляду на звичне уявлення про те, що хліб з'явився тільки після появи сільського господарства. Стародавні племена використовували зерно диких предків одомашнених злаків, щоб приготувати продукти. Дуже ймовірно, що хліб став основним продуктом харчування до епохи неоліту і сільськогосподарської революції.

Відео дня

Дослідницька група з Копенгагенського університету проаналізувала фрагменти обвуглених залишків їжі, які були знайдені під час вивчення археологічної ділянки Шубайка 1 в Йорданії. Аналіз зразків за допомогою електронного мікроскопа показав, що 24 фрагменти можуть бути крихтами хліба. За словами дослідників, на смак він мав бути схожий на сучасний зерновий хліб, але без солі.

Залишки спаленого хліба вивчили радіовуглецевим методом. Вони виявилися віком 14 тисяч років, що відповідає епосі верхнього палеоліту. Знахідка відноситься до часу існування так званої натуфійської культури.

"По-перше, цей хліб передував появі сільського господарства - завжди вважалося, що це було навпаки. По-друге, хліб був високої якості, оскільки він був виготовлений з використанням досить тонкої муки. Ми не очікували знайти таке високоякісне борошно на ранній стадії історії людства", - розповів Тобіас Ріхтер, доцент Копенгагенського університету і співавтор нового дослідження.

Ріхтер сказав, що метод, який використовувався для ідентифікації фрагментів хліба, є новим, і що інші дослідники повинні використовувати техніку для повторного аналізу старих археологічних колекцій для пошуку більш ранніх прикладів виробництва хліба.

"Я думаю, дуже важливо визнати, що хліб сьогодні є основним продуктом у світі. Тепер можна показати, що хлібопечення почалося набагато раніше, ніж вважалося раніше, це досить інтригуюче. Я думаю, це може допомогти пояснити велике розмаїття різних видів хліба, які розвинулися в різних культурах по всьому світу протягом тисячоліть", - додав Тобіас Ріхтер.

При цьому дослідники точно не знають, як люди використовували цей хліб: коржі могли як вживати в їжу, так і використовувати в обрядах. Їжа, знайдена археологами, була виготовлена ​​незадовго до того, як місцеві жителі покинули поселення. Можливо, подібний хліб готували для тривалих переходів.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X