Страх втратили. У Чорнобилі знайшли гриби, які поглинають радіацію
В цілому вчені зареєстрували близько 98 видів грибів, які живуть навколо руїн колишньої атомної електростанції.
Мало того, що деяким з цих грибів вдається переносити високий рівень радіації, деякі фактично поглинають радіаційне випромінювання.
Відомі як «чорні гриби» або радіотрофні гриби, ці деякі види містять меланін — це той же пігмент, який міститься в шкірі людини і допомагає захиститися від ультрафіолетового випромінювання. Вчені вважають, що пігмент дозволяє їм перетворювати гамма-випромінювання на хімічну енергію для росту.
«У багатьох комерційних ядерних реакторах радіоактивна вода забруднюється меланотичними організмами з чорною пігментацією. Ніхто насправді не знає, що вони там роблять», — сказав мікробіолог Артуро Касадевал з медичного коледжу Альберта Ейнштейна в Нью-Йорку.
Дослідження Касадевалла і його команди показали, що гриби, виявлені в Чорнобилі, такі як Cladosporium sphaerospermum, Cryptococcus neoformans і Wangiella dermatitis, здатні витримувати іонізуюче випромінювання приблизно в 500 разів вище фонового рівня. Крім того, вони дійсно ростуть швидше в присутності радіації.
«Після аварії 1986 року гриби стали першими мікроорганізмами, які там з’явилися, і вчені хотіли зрозуміти, як вони можуть процвітати в такому середовищі», — сказала Кастурі Венкатесваран, старший науковий співробітник Лабораторії реактивного руху NASA.
«У грибах, зібраних на місці аварії, було більше меланіну, ніж в грибах, зібраних за межами зони відчуження. Це означає, що гриби адаптувалися до радіаційної активності, і було виявлено, що цілих 20 відсотків радіотрофні — це означає, що їм подобається радіація», — додала вона.
Додамо, що, наприклад, Cryptococcus neoformans — це дріжджовий гриб, відомий як збудник менінгіту та інших хвороб. Можливо, в перспективі такі гриби можна буде використовувати як ліки раковим хворим при променевій терапії, інженерам атомних електростанцій і пілотам авіалайнерів.

матеріалів розділу Техно
Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.