Антропологи заглянули всередину єгипетських мумій, знайдених ще в 1615 році

11 листопада 2020, 11:56

Вчені вперше провели комп’ютерну томографію двох стародавніх мумій, які були виявлені в висіченим в скелі гробниці в Єгипті більше 400 років тому.

Ці дві мумії, а також ще одна, яка виставлена в Єгипті, є єдиними відомими збереженими «портретні мумії з ліпними прикрасами» з Саккари, стародавнього єгипетського некрополя.

Відео дня

«На відміну від інших мумій, які були поховані в гробах, цих людей поміщали на дерев’яні дошки, обертали тканиною і „красивим саваном мумії“ і прикрашали гіпсом, золотом і портретом», — сказала провідна авторка дослідження Стефані Зеш, фізична антропологіня і єгиптологіня з проекту German Mummy Project в музеї Рейсса Енгельхорна в Мангеймі, Німеччина.

Комп’ютерна томографія показує, що принаймні одна з портретних мумій була похована з органами (навіть з мозком), і що дві жінки були поховані з красивим намистом.

Комп’ютерна томографія також показала, що після смерті цих людей — чоловіки, жінки і дівчинки-підлітка, що відносяться до пізнього римського періоду (30 р до н.е. — 395 р н.е.) — їх мумії були поховані з артефактами, які, ймовірно, вважалися корисними в загробному житті, включаючи монети, які можливо, призначалися для оплати Харона, божества, яке, як вважалося, перевозило душі через річку Стікс.

Томографія також виявила кілька проблем зі здоров’ям, у тому числі артрит у жінки.

«Обстеження людей показало, що вони померли в досить молодому віці … проте причину смерті цих людей встановити не вдалося», — сказала Зеш.

Дві з цих мумій здійснили дуже довгу подорож. У 1615 році італійський композитор П'єтро делла Валле здійснив паломництво на Святу Землю і в підсумку подорожував по Єгипту.

Він дізнався про дві портретні мумії — чоловіка і жінки, — виявлених місцевими жителями в Саккарі. Делла Валле придбав ці мумії і привіз їх в Рим, що зробило їх «найбільш ранніми зразками портретних мумій, які стали відомі в Європі», — пишуть дослідники.

Пройшовши через кількох власників і трохи зношені, мумії опинилися в Дрезденській державній колекції творів мистецтва в Німеччині, де в кінці 1980-х були піддані рентгенографії. Однак комп’ютерна томографія показала набагато більше про їх нутрощі.

Наприклад, комп’ютерна томографія показала, що чоловік помер у віці від 25 до 30 років. Його зріст становив близько 5 футів 4 дюйми (163 сантиметри), у нього було два непрорізавшихся постійних зуба.

Деякі з його кісток були зламані і перемішані, ймовірно, тому, що хтось розгорнув його незабаром після відкриття мумії.

Хоча мозок чоловіка не зберігся, немає ніяких доказів того, що він був видалений через ніс. Також не використовувалося багато бальзамуючих речовин. Замість цього його завернули і розфарбували.

Мозок жінки теж не зберігся, але мозок підлітка зберігся — він зменшився, але головний мозок і стовбур мозку все ще можна було ідентифікувати — і інші внутрішні органи підлітка також були присутні.

«Ми абсолютно впевнені, що у цих мумій не було ніякого видалення мозку або внутрішніх органів. Дуже ймовірно, що ці мумії були збережені тільки через свого роду зневоднення з використанням зневоднюючої суміші, але тут не так багато рідин для бальзамування», — сказала Зеш.

Жінка, яка померла у віці від 30 до 40 років, була зростом близько 151 см. У неї був запущений артрит лівого коліна. Підліток, який носив шпильку, згідно комп’ютерної томографії, помер у віці від 17 до 19 років.

За словами дослідників, у неї була доброякісна пухлина хребта, відома як гемангіома хребця, яка частіше зустрічається у людей старше 40 років.

Зеш зазначила, що їхня робота стала основою для інтерактивної виставки мумій чоловічої і жіночої статі в Дрездені. Мумія підлітка виставлена ​​в Музеї єгипетських старожитностей в Каїрі.

Раніше НВ писав, що група вчених з Австрії та Німеччини просканувала мумію маленького хлопчика за допомогою комп’ютерної томографії та створила тривимірну реконструкцію його обличчя.

Результат реконструкції виявився дуже схожий на так званий фаюмський портрет або «портрет мумії» цієї дитини. Такі портрети були частиною популярної традиції в Римському Єгипті з першого по третій століття нашої ери, пояснили автори дослідження.

На рубежі першого тисячоліття нашої ери маленька дитина, що жила в Єгипті, захворіла на смертельну хворобу — швидше за все, пневмонію — і померла. Його крихітне тіло було приготовлено для муміфікації і поховання; деякі з органів були вилучені, його останки були обгорнуті перехрещеними лляними бинтами, а зображення його обличчя прикріпили до передньої частини мумії.

Цей так званий «портрет мумії» був частиною популярної традиції серед деяких єгиптян в греко-римські часи, приблизно з першого по третій століття нашої ери.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X