Порожні сподівання. Термоядерна енергія не врятує світ від кліматичної катастрофи — і от чому

Інженер в Ліверморській національній лабораторії імені Лоуренса (Фото:DAMIEN JEMISON / LAWRENCE LIVERMORE NATIONAL LABORATORY)
Існує думка, що термоядерна енергетика завдяки своїй екологічності допоможе людству подолати не лише енергетичну, але й кліматичну кризу. Проте чи дійсно це так?
Останнім часом ми чули про велику кількість сумнівних досягнень у сфері термоядреної енергетики, які супроводжувалися гучними заголовками у ЗМІ про неймовірний прорив. Проте кінець 2022-го нарешті подарував нам справжню революційну подію.
Проте варто не переоцінювати її наслідки.
Наприкінці минулого року вченим з Ліверморської національної лабораторії імені Лоуренса вдалося добути більше енергії за допомогою термоядерної реакції, ніж вони витратили на її підтримку.
«Неймовірний прорив ядерного синтезу» — такі заголовки розійшлися у більшості ЗМІ, які розповідали про цю подію. Так характеризували досягнення вчених і американські урядовці з Міністерства енергетики, окремо наголошуючи на тому, як термоядерна енергія врятує людство.
Попри те, що вченим нарешті вдалося по-справжньому добути енергію у такий спосіб, до появи справжніх термоядерних реакторів ще дуже далеко. Для прикладу, експеримент Ліверморської національної лабораторії коштував $3,5 млрд. Кількості енергії, яку отримали вчені, вистачить, щоб закип’ятити 10−15 чайників із водою.