Кінець легенди? В роботі космічного телескопа Hubble виникли серйозні проблеми
У неділю, 13 червня, комп’ютер телескопа відключився, і інженери на Землі через тиждень визнали, що реанімувати апарат не вдається.
За даними на 21 червня інженерам космічного агентства так і не вдалося отримати доступ до резервної пам’яті або перезапустити пристрій, визнали в NASA.
Спочатку інженери NASA припустили, що причиною зупинки став вихід з ладу модуля пам’яті. Спроба перезавантажити комп’ютер не вдалася, тому в середу, 16 червня, операційна група Hubble спробувала перейти на резервний модуль пам’яті. Це теж виявилося марним.
«Не вдалося виконати команду на запуск резервного модуля», — пояснює NASA в своєму блозі.
«Ще одна спроба була зроблена на обох модулях в четвер увечері, щоб отримати додаткову діагностичну інформацію при повторній спробі підключити ці модулі пам’яті. Однак ці спроби не увінчалися успіхом », — відзначили інженери.
Не зовсім несподівано, що у Hubble почалися проблеми. Космічний телескоп, запущений в 1990 році, на даний момент працює вже більше 30 років, його місії продовжували кілька разів. Остання місія з обслуговування відбулася в 2009 році.
У 2018 році у телескопа Hubble зламався гіроскоп; в цьому випадку інженери змогли вирішити проблему, по суті, похитуючи телескоп в просторі. Раніше в цьому році телескоп довелося перевести в безпечний режим через програмну помилку.
При проектуванні такого інструменту, як «Hubble», для віддаленого управління і складного фізичного доступу, відмовостійкість має вирішальне значення. Так що і в цьому випадку ситуація не смертельна для апарату.
Комп’ютер корисного навантаження (стандартний космічний комп’ютер NASA-1 або NSSC-1) має чотири 64-бітних модуля пам’яті. Він використовує тільки один в будь-який момент часу; інші три — це резервні копії. Крім того, на борту є другий резервний комп’ютер з корисним навантаженням, який можна розгорнути в разі серйозної проблеми.
«Операційна група буде проводити тести і збирати додаткову інформацію про систему, щоб ізолювати проблему», — написали в NASA. «Наукові інструменти будуть залишатися в безпечному режимі до тих пір, поки проблема не буде вирішена. Сам телескоп і наукові інструменти залишаться в хорошому стані».
Таким чином, Hubble, швидше за все, буде жити ще як мінімум кілька років.
Раніше НВ писав, що в квітні 2021 року космічний телескоп NASA Hubble показав знімки рідкісного явища, того, як зростає величезна екзопланета, харчуючись матеріалом, який оточує молоду зірку.
Планета розміром з Юпітер, що отримала позначення PDS 70b, обертається навколо помаранчевої карликової зірки PDS 70, яка має ще одну планету всередині величезного диска з пилу і газу. Система розташована на відстані 370 світлових років від Землі в сузір'ї Центавра.
«Це наймолодша справжня планета, яку Hubble коли-небудь отримував безпосередньо. В віці п’ять мільйонів років планета все ще накопичує матеріал і нарощує масу », — сказав Іфань Чжоу з Техаського університету в Остіні.
Більш того, чутливість телескопа Hubble до ультрафіолетового світла (УФ) дає унікальний погляд на випромінювання надзвичайно гарячого газу, що падає на планету.

матеріалів розділу Техно
Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.