Майже рекорд. Швидкість танення льоду в Арктиці перевершила прогнози вчених
Льодовий покрив в Північному Льодовитому океані в кінці сезону танення в вересні досяг другого по мінімуму значення за всю історію супутникової зйомки.
2020 рік не побив рекорд, встановлений в 2012 році, але він підійшов так близько до рекордних показників, що це викликає тривогу, підкреслили вчені-екологи, які працюють під егідою урядового агентства США NOAA.
Морський лід, плаваючий в Північному Льодовитому океані, тане влітку і знову замерзає взимку. Проблема в тому, що з кожним роком в теплу погоду його тане трохи більше, а замерзає трохи менше.
Супутники безперервно фотографують і вимірюють Арктику з 1979 року. Немає ніяких сумнівів у характері танення цього регіону. Пізня річна відлига 2020 року стала другим найгіршим роком за всю історію спостережень після 2012 року: приблизно половина морського льоду зникла.
З 2010 року супутники нового покоління можуть вимірювати товщину льоду, і тут новини також похмурі. Лід став більш тонкий, молодий і тендітний.
Крім того, Сибір встановив рекорди спеки: температура стала на 3−5 градусів за Цельсієм вище норми, а навесні в регіоні сталися жахливі лісові пожежі.
Температура повітря на поверхні Арктики протягом 2019−2020 років була на 1,9 градуса Цельсія вище, ніж в середньому за період 1981−2010 років, що зробило цей рік другим найспекотнішим роком за всю історію спостережень з 1900 року. Явище «арктичного посилення», яке змушує цей регіон нагріватися швидше, ніж інші частини світу, зберігається.
Північний Льодовитий океан також нагрівається: в серпні цього року температура води на поверхні була на 1−3 градуси за Цельсієм вище, ніж в середньому за 1982−2010 роки.
Тут теж події пов’язані і підживлюють одна одну. Коли лід тане і оголює океан, вода поглинає більше тепла від сонця, що, в свою чергу, погіршує танення морського льоду.
«В Арктиці важливо розуміти, що це система. Це система взаємопов'язаних компонентів. Ви можете змінити щось одне, ці зміни поширюються по всій системі», — сказав Дональд Перович, професор інженерії Дартмутського університету і співавтор розділу про морський лід в звіті NOAA.
Морський лід є одночасно індикатором і підсилювачем глобального потепління. Його танення не сприяє прямому підвищенню рівня моря, оскільки цей лід вже знаходиться у воді. Але танення дійсно сприяє непрямому нагріванню води. Моделі прогнозують, що в період з 2040 по 2060 року влітку в Арктиці більше не буде морського льоду.
Ще в першому виданні цього звіту в 2006 році дослідники все ще не були впевнені в тенденції нагріву Арктики. Вони висловили сумнів в тому, що вічна мерзлота — грунт, яка замерзає цілий рік — може розтанути на півночі Аляски.
Тепер ті ж дослідники говорять, що «очікується, що поступове глибоке танення вічної мерзлоти в цьому регіоні може початися через 30−40 років».
Раніше НВ писав, що, за даними Всесвітньої метеорологічної організації ООН, 2020 рік увійшов до трійки найтепліших за всю історію спостережень і навіть може перевершити рекорд, встановлений в 2016 році.
«Середньосвітова температура в 2020 році буде приблизно на 1,2 ° C вище доіндустріального рівня», — сказав генеральний секретар ВМО Петтері Таалас.
Таким чином, середні температури за останні шість років, з 2015 по 2020 рік, будуть найвищими за всю історію спостережень.
За даними агентства ООН, 2020 рік став роком нових екстремальних явищ погоди та екстремальних температур на суші, морі та особливо в Арктиці.

матеріалів розділу Техно
Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.