Не розбилася за сотні років. У Франції знайшли унікальну вазу 3 століття нашої ери
Рідкісна ваза, яка датується кінцем римського періоду була виявлена в центральній Франції під час розкопок стародавнього поховання.
На віртуальній прес-конференції після відкриття археолог Мішель Каспшик назвав знахідку «першим повним примірником, виявленим на сьогодні в Галлії».
Артефакт являє собою діатретичну вазу, тобто вазу, яка виготовлена з сітчастого скла. За словами Каспшика, раніше було виявлено тільки 10 неушкоджених діатретичних ваз, остання з яких була знайдена в Північній Македонії в 1970-х роках.
Скляна ваза, виявлена у французькому місті Отен, є першою виявленою на стародавніх територіях Галлії. Висота артефакту становить 12 см, а діаметр — 16 см. Ваза прикрашена рельєфним написом на латині Vivas feliciter (живіть щасливо).
Заступник керівника розкопок Ніколас Тіссеран заявив під час конференції, що на даний момент ваза буде «зберігатися далеко від світла в жорстких умовах безпеки, перш ніж буде вивчена і ретельно відновлена».
Місто Отен був заснований як Августодунум імператором Августом в I столітті нашої ери. Розкопаний некрополь був побудований за межами східних стін міста на початку III століття і став головним кладовищем Августодунума.
З початку розкопок цього літа вже було виявлено понад 230 поховань. Серед цих поховань — мавзолеї, труни з черепичним дахом, п’ять потужних саркофагів з пісковика і 15 свинцевих трун. В одному саркофазі з піщанику знаходилася свинцева труна. Ніяких написів, що дозволяють пізнати померлих в пізньому античному Отені, не виявлено.
Вчені змогли знайти не тільки вазу. Серед їх знахідок — набір різьблених бурштинових шпильок IV століття в похованні 162, пара золотих сережок в свинцевій труні дитини і золоте кільце з гранатом в похованні дитини чи підлітка.
У могилі 162 також був фрагмент з золотими нитками від тканини, яка розпалася, але фарба вимилась з тканини, залишивши фіолетовий відтінок на осаді. Ймовірно, це легендарний тірський пурпур, який отримували з молюсків.
«Ці виняткові і надзвичайно рідкісні відкриття являють собою цікаву можливість для вивчення аристократії Отена на початку 4 століття», — сказав Каспшик.
Раніше НВ повідомляв, що стародавній некрополь римської епохи був виявлений біля міста Нарбонна в Окситанії, на південному заході Франції. Археологи з Національного інституту превентивних археологічних досліджень (INRAP) розкопали цю ділянку і виявили кладовище, яке активно використовувалося протягом 1 та 2 століть нашої ери.
Некрополь розташовувався на перетині двох римських доріг, трохи більше ніж у третині милі на схід від периметра стародавнього міста. Групи поховань характеризуються невеликими похоронними пам’ятниками, прикрашеними розписного штукатуркою і табличками.
Більшість похоронних ям містять урни з прахом померлих, тобто основний обряд некрополя — це трупоспалення. Винятком були дитячі могили. У поховання клали невеликі теракотові посудини, ймовірно з маслом або парфумами, трохи їжі, часом одну або дві скляні «пляшечки», а також світильники.
Завдяки відкладенням річки Од, яка протікає поруч і періодично затоплює пам’ятник, поховання майже не пошкоджені. Оскільки повені траплялися кілька разів, археологи отримали послідовність поховань: можна чітко визначити, які з них були здійснені раніше, а які пізніше.

матеріалів розділу Техно
Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.