Таємниця народження Всесвіту? В Англії знайшли метеорит — ровесника нашої Сонячної системи

21 липня 2021, 11:48

Невеликий уламок скелі, знайдений на полі в Глостерширі у Великій Британії, може містити життєво важливу інформацію про формування Сонячної системи і про походження самого життя.

Це тому, що він утворився не тут, на Землі, а прилетів до нас з-за орбіти Марса, зазначили астрономи.

Викинутий гравітаційною взаємодією або зіткненням астероїдів, осколок пролетів через простір космосу, пробив нашу атмосферу і приземлився на Землі у вигляді метеориту.

Відео дня

Вчені зараз проводять аналіз, щоб визначити його склад, сподіваючись дізнатися більше про те, звідки він з’явився і як утворився.

«Внутрішня структура тендітна і нещільно зв’язана, пориста і з тріщинами. Схоже, що він не піддався термічному метаморфізму, а отже, він перебував там, за Марсом, недоторканим з того часу, як була створена будь-яка з планет, а це означає, що у нас є рідкісна нагода досліджувати шматочок нашого споконвічного минулого», — сказав мікроскопіст Шон Фаулер з Університету Лафборо у Великобританії.

Вік метеорита становить близько 4,6 млрд років — це приблизно стільки ж, скільки й Сонячна система. Це означає, що він утворився з тієї ж хмари пилу і газу, яка породила Сонце і планети.

У той час як планети Сонячної системи відтоді зазнали значних подій і трансформації, метеорит у Глостерширі залишався недоторканим в поясі астероїдів між Марсом і Юпітером. Його конструкція означає, що він не зазнавав ущільнень через повторні зіткнення.

Так було до тих пір, поки він не приземлився в Англії. Його прибуття викликало фурор — це був не тільки перший метеорит, знайдений на континенті за 30 років, але і рідкісний вид, відомий як вуглецевий хондрит.

Це означає, що це кам’яний метеорит, а не залізо, що складається переважно з вуглецю і кремнію. Ці матеріали з меншою ймовірністю переживуть суворі атмосферні дії, ніж залізні породи; ось чому вуглецеві хондрити нечисленні і рідкісні.

Почорнілий шматок космічного каменю буде підданий низці аналізів, включаючи електронну мікроскопію, спектроскопію та дифракцію рентгенівських променів. Ці методи допоможуть розкрити фізичну структуру і склад каменю.

«Основна частина метеорита складається з мінералів, таких як олівін і філосилікати, з іншими мінеральними включеннями, так званими хондрами. Але склад відрізняється від усього, що ви можете знайти тут, на Землі, і потенційно не схожий на будь-які інші знайдені нами метеорити», — сказав Фаулер.

Менш як п’ять відсотків всіх метеоритів, виявлених на Землі, є вуглецеві хондрити, але вони дуже затребувані: вони багаті на органічні матеріали, і вчені вважають, що вони можуть містити ключі до розгадки походження органічної речовини тут, на Землі.

«Вуглецеві хондрити містять органічні сполуки, зокрема амінокислоти, які містяться у всіх живих істот», — сказав астрохімік Дерек Робсон з Організації астрофізичних досліджень Східної Англії (EAARO), який знайшов метеорит.

Раніше НВ писав, що невеликий астероїд 2018 LA, який майже згорів над пустелею Калахарі в Ботсвані, походить від Вести, другого за величиною астероїда в Сонячній системі.

Вперше вчені змогли простежити весь шлях метеорита від початку шляху — в цьому випадку — Вести, до нашої планети.

Згідно із заявою інституту SETI, невеликий астероїд, названий 2018 LA, вперше був помічений в телескоп Університету Аризони і виглядав як цятка світла, яка котилася крізь зірки.

«Це всього лише другий раз, коли ми помітили астероїд в космосі до того, як він впав на Землю. Першим був астероїд 2008 TC3 в Судані 10 роками раніше», — сказав в заяві астроном Інституту SETI Пітер Дженніскенс.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X