Дивні ігри. У Китаї знайшли найдавніші м’ячі в Євразії

12 жовтня 2020, 16:03
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Вчені провели радіовуглецевий аналіз трьох шкіряних куль, знайдених при розкопках поховань в Китаї, і з’ясували, що їх виготовили в XII-X століттях до нашої ери.

Дослідники з Цюріхського університету разом з німецькими та китайськими колегами вважають, що кулі діаметром від 7,4 до 9,2 см датуються віком від 2900 до 3200 років.

Найстаріші кулі, про які відомо в даний час, були зроблені в Єгипті близько 4500 років тому з льону. Жителі Центральної Америки грають в ігри з м’ячем не менше 3700 років, про що свідчать монументальні майданчики для гри в м’яч, зроблені з каменю, і зображення гравців в м’яч. Їх м’ячі були зроблені з гуми. До цих пір вважалося, що ігри з м’ячем в Європі і Азії пішли набагато пізніше: в Греції близько 2500 років тому і приблизно через 300 років в Китаї.

Відео дня

«Нове відкриття робить ці м’ячі приблизно на п’ять століть старше, ніж відомі раніше стародавні м’ячі і зображення ігор з м’ячем в Євразії. На жаль, однак, пов’язаної з цим археологічної інформації недостатньо, щоб відповісти на питання, як саме грали в ці кулі», — каже перший автор Патрік Вертманн з Інституту сходознавства і Азії Цюріхського університету.

Найбільш ранні ілюстрації з Греції показують гравців в м’яч, які біжать, а зображення з Китаю показують вершників, що використовують ключки. Аналогічні вигнуті палиці були також знайдені в Янхаї, але не було очевидною прямого зв’язку з кулями. Причому датовані вони більш пізнім періодом.

«Таким чином, шкіряні м’ячі з Янхая не пов’язані з ранніми формами хокею на траві або поло, хоча два м’ячі були знайдені в могилах вершників», — говорить Вертманн.

В одній з могил вершників були знайдені збережені залишки складеного лука і пари брюк, які були зроблені в цьому регіоні в той час і є одними з найстаріших у світі. І те, і інше є ознаками нової ери верхової їзди, кінних воєн і фундаментальних соціальних перетворень, що супроводжувалися зростаючими екологічними змінами і зростаючої мобільністю в східній частині Центральної Азії.

Дослідження показує, що м’ячі та ігри з м’ячем з самого початку були частиною фізичних вправ і військової підготовки. Крім того, як і сьогодні, спорт грав центральну роль в суспільстві і був широко поширеним видом дозвілля.

Раніше НВ писав, що археологи виявили, що знатна жінка з Імперського Китаю так любила грати в поло на віслюках, що її поховали разом з ними, щоб вона могла займатися спортом в загробному житті.

Дослідження надає перший фізичний доказ поло на віслюках в Імперському Китаї, яке раніше було відомо лише з історичних текстів. Це також проливає світло на роль ослів в житті жінок з високим статусом в цей період.

Дослідники виявили кістки трьох ослів в могилі Цуй Ши, дворянки, яка померла в 878 році нашої ери в Сіані, Китай. Дослідники стверджують, що присутність останків тварин в могилі найбагатшої жінки була несподіваним.

Дослідники провели радіовуглецеве датування і проаналізували розмір і характер напружень і деформацій на кістках ослів з могили Цуй Ши. Їх результати показують, що ці маленькі і активні осли використовувалися для поло.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X