Цар Мідас? У Туреччині виявили сліди загадкової цивілізації

25 лютого 2020, 22:05

В одному з селищ Туреччини спливла хроніка поразки легендарного царя Мідаса від правителя загадкової цивілізації.

Причому, хроніка спливла в буквальному сенсі — камінь з описом битви знайшли в одному з каналів.

Археологи досліджували древній курган в центральній Туреччині під назвою Тюркмен-Карахойюк. Місцевий фермер розповів групі вчених, що в каналі неподалік видно великий дивний камінь, выдмічений якоїсь невідомої написом.

Відео дня

«Ми могли бачити, що він все ще стирчить з води, тому ми стрибнули прямо в канал — по пояс у воду. Відразу стало ясно, що це було древнім, і ми дізналися мову написів — лувійська. Це мова, яка використовувалася в бронзову і залізну добу в цьому районі», — говорить археолог Джеймс Осборн із Чиказького університету.

Дослідники виявили, що ієрогліфи на цьому стародавньому кам’яному блоці розповідали про військову перемогу. І це була не просто військова перемога, а поразка Фрігії, царства в Анатолії, яке існувало приблизно 3000 років тому.

В битві програв цар Мідас. Одна з легенд розповідає, як Мідас придбав «золотий дар». Одного разу бог Діоніс запропонував Мідасу будь-який подарунок, який той забажає. Мідас попросив, щоб все, до чого він ні доторкнеться, зверталося в чисте блискуче золото, і це побажання було негайно ж виконано Діонісом. Коли Мідас повернувся до двору, він наказав приготувати бенкет на честь свого нового дару. Але, коли він взявся за їжу і питво, вони теж перетворилися на золото, тому він не міг ні їсти, ні пити.

Серед правителів Фрігії було кілька людей на ім'я Midas, але датування стели, на основі лінгвістичного аналізу, передбачає, що ієрогліфи дійсно могли вказувати на царя Мідаса з давньогрецьких міфів. Кам’яні позначки також містили спеціальний ієрогліф, що символізує, що перемогу здобув правитель на ім'я Хартапу. Ієрогліфи стверджують, що Мідас був захоплений військами Хартапу.

«Боги бурі передали царів його величності Хартапу», — говорить камінь.

Дуже важливо те, що майже нічого не відомо ні про короля Хартапу, ні про королівство, яким він керував. Проте, стела передбачає, що гігантський курган Тюркмен-Карахойюк, можливо, був столицею держави Хартапу.

«Ми й гадки не мали про це царство. В одну мить ми отримали абсолютно нову інформацію про Близький Схід бронзового століття. Ця стела була дивовижною, неймовірно вдалою знахідкою — але це тільки початок», — сказав археолог Джеймс Осборн.

Міжнародна команда прагне ще раз відвідати місцевість цього року, щоб дізнатися якомога більше про це царство, яке, здавалося б, втрачено в історії.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X