Крок до клонування. Вчені змогли "розбудити" клітини стародавнього мамонта

13 березня 2019, 12:06

Команді вчених з Японії та Росії вдалося "розбудити" клітини мамонта Юки - молодої самки шерстистого мамонта, яка жила в Якутії 28 тисяч років тому.

Це дає надію на те, що давно вимерлу тварину вдасться клонувати і повернути цей вид до життя, запевняє BBC .

Юка була знайдена в 2010 році на південному узбережжі моря Лаптєвих і є унікальною за ступенем збереження мумією, оскільки рештки тварини постійно знаходилися в зоні вічної мерзлоти.

Відео дня

Спочатку вік Юки оцінювався в 39 тисяч років, проте більш точний радіовуглецевий аналіз японських вчених показав, що тварині приблизно 28 140 (± 230) років.

В ході експерименту, з м'язових клітин Юки витягли генетичну інформацію і пересадили кілька десятків найменш пошкоджених ядер в яйцеклітини мишей. П'ять з них показали "ознаки біологічної активності" - в них вчені зафіксували реакції, які зазвичай відбуваються в клітинах, перед тим як ті починають розмножуватися шляхом поділу.

До самого поділу поки не дійшло - проте дослідники дуже натхнені отриманим результатом.

"Це показує, що, незважаючи на всі минулі століття, клітини все ще можуть проявляти активність і її можна відтворити - принаймні частково", - вважає один з авторів роботи, Кея Міямото.

"До цих пір більшість дослідників займалося аналізом ДНК скам'янілостей, не задаючись питанням про те, чи можна використовувати їх функціонал", - додав учений.

У той же час він зазначив, що чекати відкриття "Парку Юрського періоду" - принаймні в доступному для огляду майбутньому - не варто: це лише перший крок на шляху до відтворення стародавньої тварини, і попереду ще довгий шлях.

"Представлені в нашій роботі результати знову показують, що де-факто клонувати мамонта за допомогою сучасної методики пересадки ядра неможливо", - підсумовують автори статті.

У той же час біологи вказують, що клітини Юки виявилися більш пошкоджені, ніж вчені сподівалися спочатку. І якщо вдасться знайти ядра. які краще збереглися, експеримент має сенс повторити.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X