Чудо еволюції. Біологи дізналися секрет найменших пірнаючих ссавців у світі

15 червня 2021, 12:47

Вчені дізналися, як в ході еволюції найменші нирці-ссавці у світі - водні землерийки набули здатність занурюватися в крижану воду.

Вивчивши генетичні зразки побудови еволюційного древа їх найближчих родичів - комахоїдних ссавців, вчені виявили, що поведінку пірнати у цієї групи тварин в ході еволюції змінювалося п'ять разів.

Відео дня

Біологи вже давно цікавляться цими теплокровними тваринами - їх здатністю пірнати і полювати в крижаній воді переступає знайомі нам кордони еволюції. Результати дослідження опубліковані в журналі eLife.

Щоб відстежити цю дивовижну еволюційну подорож, вчені зібрали зразки ДНК 71 виду, що належать до групи Eulipotyphla (в неї входять їжаки, кроти і землерийки)

Після того як біологи побудували генеалогічне древо Eulipotyphla - ДНК-код у вигляді докладної картини взаємин між кожним видом, вони змогли використати цю інформацію для відстеження еволюції поведінки при пірнанні.

Вони вивчили як білок, званий міоглобіном збільшувався в м'язах тварин в ході еволюції.

Вчені пояснили, що ця зміна, необхідна тварині, щоб накопичувати більше кисню в своїх м'язах для затримки дихання під водою. Дана особливість зустрічалася у цієї групи тварин п'ять разів.

Це генетичне дослідження дало захоплююче уявлення про еволюцію ссавців, які здаються найменш пристосованими для дайвінгу.

Раніше НВ повідомляв, що тюлені-монахи - одні з найбільш рідкісних і перебувають під загрозою зникнення морських ссавців. Однак колись ареал їх проживання досягав берегів Австралії.

Вчені заново вивчили дві скам'янілості, які залишалися непізнаними упродовж близько 40 років, і зберігалися в музеях Мельбурна. Результати досліджень докладно описані в журналі Journal of Systematic Palaeontology.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X