Самогубець. Астрономи помітили астероїд, який знищує сам себе

29 березня 2019, 08:04

Вчені, які працюють з космічним телескопом Хаббл, поспостерігали рідкісний астероїд 6478 Gault, який саморуйнується. 

Астрономи помітили, що Gault став "активним" і виростив великий яскравий хвіст - дуже схожий на комету - довжиною в 800 000 км. Другий хвіст був знайдений через кілька тижнів, пише Science Alert.

Відео дня

Деякі космічні камені, які спочатку виглядають як астероїди, пізніше стають кометами, коли вони проходять близько до Сонця. Збільшення сонячної енергії може зігріти лід і інші заморожені з`єднання, заховані під шарами пилу, перетворивши ці матеріали в гази і змусивши скелю вивергати кометне сміття в довгий хвіст.

Однак Gault, схоже, не відповідав всім вимогам, оскільки він розташований на відстані близько 214 мільйонів миль від Сонця між Марсом і Юпітером. Іншими словами, він ніколи не повертався близько до Сонця. Тепер, завдяки численним спостереженням NASA і космічного телескопа Хаббл загадка, схоже, розгадана: Gault розвалюється на частини.

"Ця подія самознищення зустрічається рідко. Активні і нестабільні астероїди, такі як Gault, тільки зараз виявляються за допомогою нових оглядових телескопів, які сканують всі небо, а це означає, що астероїди, такі як Gault, які неправильно поводяться, більше не можуть уникнути виявлення", - сказав в прес-релізі астроном Європейської південної обсерваторії Олів`є Ено.

Команда визначила, що дивна поведінка астероїда пов`язана з "ефектом YORP". Цей ефект названий на честь чотирьох вчених, які допомогли його відкрити: Іван Ярковській, Джон О`Кіф, Володимир Радзієвський і Стівен Паддак. YORP-ефект пов`язаний зі змінами швидкості під впливом сонячного світла. Вчені в даний час вивчають, як імітувати цей ефект, стріляючи потужними лазерними променями в крихітні космічні апарати, щоб наблизити їх до інших зоряних систем з малою швидкістю.

Дослідники вважають, що це досить рідкісне явище: за оцінками астрономів, на 800 тисяч відомих об`єктів поясу астероїдів припадає приблизно одне YORP-руйнування в рік. Період обертання 6478 Gault виявився дорівнює двом годинам, що дуже близько до критичної швидкості, при якій астероїд стає нестабільним. На думку провідного автора роботи Джена Клейна з Гавайського університету, спровокувати появу хвостів міг навіть зовсім незначний вплив.

Олів`є Ено сказав, що довгострокове майбутнє астероїда Gault невідомо. В кінцевому підсумку він може розпастися на дві великі частини, або він може склеїтися назад під дією власної сили тяжіння, утворюючи астероїд нової форми.

Показати ще новини
Радіо НВ
X