Довелося вигадати новий тест. Судові експерти розкрили таємницю смерті рибалки 5000 років тому

18 лютого 2022, 08:07

Розслідування підтвердило, що чоловік епохи неоліту, останки якого знайшли в братській могилі на узбережжі північного Чилі, потонув у солоній воді.

Для цього група дослідників розробила розширену версію сучасного судово-медичного тесту.

Вчені вважають, що розробка допоможе археологам більше дізнатися про минулі цивілізації у прибережних районах та людські історії, які стоять за виявленими останками.

Відео дня

Сучасна судова експертиза може підтвердити утоплення як причину смерті недавніх жертв, перевіривши наявність діатомових водоростей у кістках жертв. Діатомові водорості - це група водоростей, що мешкають в океанах, прісній воді та грунті. Якщо їх знаходять усередині кісток тіл жертв, цілком імовірно, що вони втопилися. Це тому, що якби вони померли до того, як увійшли у воду, вони не проковтнули б солону воду. Але досі ніколи не було успішних спроб визначити втоплення у солоній воді на доісторичних людських останках.

На додаток до тесту на діатомові водорості, дослідницька група з Університету Саутгемптона провела широкий мікроскопічний аналіз кісткового мозку, витягнутого з тіла людини, знайденого в місці масового поховання 5000-річної давності. Це дозволило їм шукати ширший спектр мікроскопічних частинок, які б дали більше інформації про причину його смерті.

Судові експерти виявили безліч морських частинок, які дозволяють припустити, що чоловік потонув у солоній воді. Ці частинки включали скам'янілі водорості, яйця паразитів та осад, які не були б виявлені стандартним тестом на діатомові водорості.

Професор Джеймс Гофф з Університету Саутгемптона, який керував дослідженням, сказав: «Масові поховання часто потрібні після стихійних лих, таких як цунамі, повені або сильні шторми. Однак ми дуже мало знаємо про те, чи могли доісторичні масові поховання поблизу узбережжя бути результатом стихійного лиха або інших причин, таких як війна, голод і хвороби. Це дало можливість розробити розширену версію сучасного криміналістичного тесту для використання на стародавніх кістках».

Професор Гофф та його команда працювали з професором Педро Андраде з Університету Консепсьон у Чилі. Професор Андраде раніше вивчав археологічні розкопки, відомі як Копака 1, за 30 км на південь від Токопілли на чилійському узбережжі. На цьому місці була знайдена могила з трьома скелетами, що добре збереглися.

Чоловік, що вивчався ними, був мисливцем-збирачем у віці від 35 до 45 років. Судячи зі стану його кісток, він був рибалкою, оскільки були ознаки частого полювання за допомогою гарпуну, веслування та збору молюсків. Це зробило його ідеальним кандидатом для вивчення ознак утоплення та свідчень події, що призвела до його смерті.

"Дивлячись на те, що ми знайшли в його кістковому мозку, ми знаємо, що він потонув на мілководді в солоній воді", - продовжив професор Гофф. «Ми встановили, що бідолаха проковтнув осад у свої останні хвилини, а осад зазвичай не плаває у достатній концентрації у глибших водах».

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Команда вважає, що він загинув унаслідок морської аварії, а не великої катастрофи. Частково це пов'язано з тим, що кістки інших людей, поряд з якими він був похований, не містили морських частинок, тому малоймовірно, що вони всі потонули в морській воді. Команда планує перевірити інші людські останки на цьому місці та вивчити геологічні записи щодо свідчень стихійних лих у цьому районі.

Найголовніше, на думку вчених, полягає в тому, що цю нову техніку можна використовувати для давніх масових поховань у всьому світі, щоб отримати повнішу картину життя людей у прибережних громадах протягом усієї історії.

«У світі є багато прибережних місць масових поховань, де було проведено відмінні археологічні дослідження, але фундаментальне питання про те, що спричинило стільки смерті, так і не було вирішено. Тепер ми можемо поширити цю нову техніку у всьому світі», — наголосив учений.

Раніше НВ писав, що у 2020 році жертва вбивства часів залізної доби, похована зі зв'язаними руками, була знайдена на фермі Велвік у британському Бекінгемширі, коли археологи розчищали землю для спорудження швидкісної траси.

Скелет чоловіка був похований обличчям униз, із зв'язаними руками. Точний вік скелета жертви вбивства поки що не відомий, але експерти стверджують, що йому має бути не менше ніж 2000 років.

Археологиня проекту Рейчел Вуд сказала: «Ми вже знали, що Бакінгемшир багатий на археологічні знахідки, але виявлення місця, що показує людську діяльність, що охоплює 4000 років, стало для нас несподіванкою».

« Смерть людини на фермі Велвік залишається для нас загадкою, але не так багато причин, щоб ви опинилися на дні канави обличчям вниз, зі зв'язаними руками. Ми сподіваємось, що наші остеологи зможуть пролити більше світла на цю потенційно жахливу смерть», - додала Рейчел Вуд.

Показати ще новини
Радіо NV
X