З унікальною рукояттю. У Туреччині знайшли два мечі часів Візантійської імперії

8 лютого, 08:04
У старовинного меча дуже незвична рукоять (Фото:Amorium Excavation Project)

У старовинного меча дуже незвична рукоять (Фото:Amorium Excavation Project)

Турецькі археологи виявили два «рідкісних і унікальних» меча на розкопках в місті Аморіум часівВізантійської імперії.

Один з мечів, виявлених у церкві, можливо, був поміщений туди як підношення, вважають учені.

Обидва артефакти є мечами з кільцевими навершями, тобто навершя — закруглена ручка на кінці рукояті — має форму кільця. Мечі з кільцевими навершями були рідкістю у Візантії, але ці клинки унікальні й з іншої причини: особливості на мечах, що інтригують, відрізняють «їх від мечів з кільцевими навершями сусідніх цивілізацій», — пишуть дослідники.

Відео дня

Археологи заявили, що мечі настільки унікальні, що важко визначити, яка етнічна група чи група найманців володіла ними близько 1000 років тому.

Вчені виявили мечі в Аморіумі, візантійському місті, яке було важливим перехрестям між Константинополем, столицею імперії, та іншими великими містами, такими як Нікея та Анкіра (сучасна Анкара). За словами дослідників, Аморіум також тимчасово був опорним пунктом, який служив першою лінією оборони регіону від арабських вторгнень.

Обидва мечі датуються 10-м та 11-м століттями, це так званий середньовізантійський період (з 843 по 1204 рік нашої ери).

Виявлення меча в церкві може бути «розцінено як дивне», оскільки на той час не було прийнято складати зброю у святих місцях, сказав один з авторів дослідження, археолог Еріккос Маніотіс

Можливо, що меч був принесений до церкви не з наміром вчинити насильство, а як жертва за обітницею — особлива річ, навмисно залишена Богу, релігійним лідерам чи установам.

«З історичних джерел відомо, що зброю могли залишати в церквах як дари за обітницею», — сказав Маніотіс.

Наприклад, Костянтин VII Багрянородний, візантійський імператор з 913 по 959 рік нашої ери, писав, що щит святого Феодора Терона висів як реліквія під куполом візантійської церкви, сказав Маніотіс. Він зазначив, що зброя, розміщена у церквах, «зазвичай асоціюється зі святими реліквіями, пов'язаними зі святими воїнами».

Хоча мечі з кільцевими навершями рідко зустрічаються у Візантійській імперії, вони відомі й інших культурах. За словами дослідників, найраніше відоме навершя у формі кільця походить від китайської династії Хань (206 р. до н.е. - 220 р. н.е.), і ця практика поширилася серед кочових скіфів та гунів. Мечі з кільцевими навершями також зустрічаються у сарматів, що жили в Центральній Азії, і у римлян, які, можливо, перейняли цю практику у найнятих сарматів.

Однак, на відміну від раніше виявлених мечів, меч, знайдений у церкві, має структуру, схожу на хрестовину — шматок металу, який розташований перпендикулярно до леза на кінці рукояті.

Мечі настільки незвичайні, що дослідники запропонували дати їх конструкції особливу назву: гібридні візантійські кільцеві мечі з навершям. Враховуючи, що вони були знайдені поряд один з одним в Аморіумі, можливо, «у місті був особливий арсенал, який виробляв цей певний тип мечів із кільцевими навершями», - сказали дослідники.

Раніше НВ писав, що дайвер-аматор на ім'я Шломі Кацін виявив біля узбережжя Ха-Кармель на південь від Хайфи скарб із 900-річних артефактів, які, ймовірно, відносяться до періоду хрестових походів.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Важливою знахідкою на дні Середземного моря став меч віком близько 900 років, повідомили в управлінні старожитностей Ізраїлю.

Меч, який за сотні років виявився «інкрустований морськими організмами», як вважають, зроблений із заліза та має довжину близько 1 метра, при довжині рукояті ще близько 30 см.

«Меч, який зберігся в ідеальному стані, є гарною і рідкісною знахідкою і, очевидно, належав лицарю-хрестоносцю», — йдеться у заяві інспектора відділу із запобігання пограбуванням Управління старожитностей Ізраїлю Ніра Дистельфельда.

Показати ще новини
Радіо НВ
X