Ровесники динозаврів. Вчені уточнили вік кілець Сатурна

18 січня 2019, 07:59

Зонд Cassini допоміг астрономам з'ясувати, що кільця Сатурна з'явилися відносно недавно, не більше 100 мільйонів років тому.

Згідно з результатами, опублікованими в журналі Science, кільця Сатурна набагато молодше, ніж сама планета, пише Popular Science .

"З вимірювань апаратів Voyager і Cassini вже були підказки, що кільця сформувалися не за допомогою Сатурна. Але тепер у нас є набагато більш конкретні докази, які можна було отримати тільки на останньому етапі місії Cassini", - говорить Лучано Ієсс, дослідник Римського університету Сапієнца і провідний автор нового дослідження.

Відео дня

Він має на увазі останні дні Cassini, коли космічний корабель завершив свою 13-річну роботу на орбіті Сатурна, зробивши шість прольотів між атмосферою і кільцями Сатурна. Зонд був досить близько, щоб виміряти гравітаційне поле навколо Сатурна і його кілець. Готуючись до вимірювань, Ієсс і його команда створили докладні моделі, які передбачали, як може виглядати гравітаційне поле, використовуючи те, що вже було відомо і передбачено про розмір та склад Сатурна.

"Виявилося, що всі ці моделі виявилися помилковими. Ми були просто вражені цими результатами. Гравітаційне поле дивне, і ми просто не розуміли, як воно буде виглядати насправді", - говорить Буркхард Мілітцер, дослідник планет в Каліфорнійському університеті в Берклі і співавтор нового дослідження. За його словами, гравітаційне тяжіння від Сатурна виявляється в 40 мільйонів разів більше, ніж тяжіння кілець.

Оцінки маси кілець, отримані з вимірювань гравітаційного поля, показують, що кільця менш масивні і мають більш світлий колір, ніж вважалося раніше, що вказує на молодий вік і ймовірність того, що кільця раніше були більш масивними, ніж вони є сьогодні.

Отримання маси кілець з даних гравітаційного поля є відносно простою і інтуїтивно зрозумілою дією, але перехід до віку кільця, як висловився Ієсс, "набагато більш тонкий". Вченим відомо, що метеорити поступово роблять кільця темніше згодом. Якщо ми припустимо, що кільця спочатку були чистим льодом, ми можемо використовувати темноту кілець, щоб оцінити, скільки метеоритів вплинуло на кільця. За рахунок цього можна дізнатися, скільки часу знадобилося кільцям, щоб досягти їх нинішньої темряви, що фактично дає нам вік кілець і приблизне розуміння того, коли вони утворилися.

Нові результати не говорять нам точно, як з'явилися кільця, але команда думає, що це було драматичне, катастрофічне зіткнення в системі Сатурна, яке відіграло свою роль.

"Щось розлетілося на частини і утворило ці частинки кільця, які ми бачимо сьогодні. З огляду на, що кільця такі молоді, цього не сталося, коли утворилася Сонячна система", - говорить Мілітцер.

За збігом, час утворення кілець - від 10 до 100 мільйонів років - це той же період часу, коли динозаври були знищені, причому також шляхом впливу з космосу. Не зовсім ясно, чи пов'язані ці події якимось чином, але ці нові відкриття дозволяють припустити, що, можливо, Сонячна система була в розпал якогось незвичайного потрясіння об'єктів і зіткнень в той час.

"Неясно, яке катастрофічна подія сформувало кільця, але ідея про те, що вони утворилися в той час, коли динозаври вимерли, є глибоким результатом для завершення місії Cassini. Ми отримали конкретний період часу, в якому щось дивне діялося в Сонячній системі" , - говорить Джеймс О'Донохью, астроном з Центру космічних польотів імені Годдарда, який не брав участі в дослідженні.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X