Час сплив. Вчені скасували високосну секунду — чому це важливо і як Росія чинила опір цьому рішенню більше 20 років

22 листопада 2022, 20:07
Ексклюзив NV
Високосна секунда почала завдавати занадто багато незручностей (Фото:Pietus / depositphotos)

Високосна секунда почала завдавати занадто багато незручностей (Фото:Pietus / depositphotos)

У п’ятницю у французькому Версалі пройшло голосування, в межах якого вчені та чиновники проголосували за відмову від високосної секунди до 2035 року. Що це означає для нас?

Усім із нас знайома концепція високосного року, коли замість 365 діб з'являється ще один, 366-й день — 29 лютого. Таким чином людство «вирівнює» календарний рік з тим, скільки часу насправді потрібно Землі, щоб здійснити ціле коло навколо Сонця. Додатковий день дозволяє нам «залишати на місці» пори року, які інакше поступово зрушувалися б таким чином, що через кілька сотень років літо було б узимку — і навпаки.

Відео дня

Подібним чином людство керує хаосом і на іншому кінці часової шкали у спробах навести лад із секундами.

У 1967 метрологи почали вимірювати час за допомогою атомного годинника — він визначається за станом атомів, коли по них б'ють світлом. Так, офіційна довжина секунди становить 9192631770 коливань атома цезію-133. 86400 таких коливань становлять добу на Землі.

Однак швидкість обертання Землі навколо своєї осі не є константою. Обертання нашої планети нестабільне і постійно змінюється, просто це відбувається не так різко, щоб ми могли це помітити. Згодом астрономічна секунда поступово ставала довшою за атомну, що може призводити до проблем у роботі багатьох систем на кшталт супутникової навігації, програмного забезпечення, телекомунікацій, торгівлі і навіть космічних подорожей.

Показати ще новини
Радіо NV
X