Рідке скло. Хіміки з Німеччини відкрили новий стан речовини
Вчені з Констанцського університету в Німеччині заявили про відкриття нового стану матерії — рідкого скла. Атоми цієї речовини демонструють дивну поведінку, яку хіміки спостерігали вперше.
Доволі поширена помилкова думка про те, що скло — це рідина.
Так, на одному з етапів створення скла деякі мінерали (найчастіше — кварцовий пісок, кальциновану соду, доломіт, вапняк та інші) нагрівають до текучого стану.
Але кінцевий продукт, — безпосередньо скло, — це тверде аморфне тіло, атоми якого «застигають» у хаотичному стані.
Нещодавно хіміки з Констанцського університету в Німеччині підтвердили, що атоми скла можна змусити рухатися, відкривши тим самим новий стан речовини, яку поки називають «рідке скло».
Згідно з результатами нового дослідження, суміші деяких твердих частинок у рідинах можуть рухатися, утворюючи стан рідкого скла. Вчені підтвердили, що проаналізовані ними частки речовини при високих концентраціях блокують одна одної від обертання, але все ж можуть рухатися. Що неприпустимо для атомів звичайного скла.
«При певній щільності частинок їх обертовий рух застигає, в той час як поступальний рух зберігається, що призводить до утворення склоподібних станів, у яких частинки згруповуються у локальні структури з аналогічною орієнтацією», — пояснює провідний автор дослідження Андреас Зумбуш.
Раніше вчені прогнозували можливість відкриття рідкого скла, і нове дослідження німецьких хіміків підтверджує, що подібні процеси руху атомів можуть відбуватися у склоутворювальних системах.
Нагадаємо, влітку минулого року дослідники з NASA повідомили про успішне досягнення п’ятого стану речовини в Лабораторії холодного атома (Cold Atom Laboratory) на МКС.
Йдеться про конденсат Бозе — Ейнштейна, який утворюється при охолодженні частинок до наднизьких температур і може проявляти квантові властивості.

матеріалів розділу Техно
Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.