Газ із льодів. Глобальне потепління може спричинити отруєння радоном

9 лютого 2022, 08:02

Згідно з новим дослідженням, танення вічної мерзлоти через зміну клімату може піддати населення Арктики впливу газу радону, що викликає рак легень.

Професор Пол Гловер з Університету Лідса та його співавтори припускають, що вічна мерзлота історично діяла як захисний бар'єр, блокуючи вихід радону на поверхню.

Радон – це невидимий природний радіоактивний газ без запаху. Він викликає приблизно одну з 10 смертей від раку легенів і торкається курців набагато більше, ніж некурців. Це спричиняє більший рівень смертності у субарктичних спільнотах через поширеність куріння.

Відео дня

Дослідження змоделювало виробництво радону, його потік через ґрунт, вічну мерзлоту та будівлі, у тому числі з підґрунтовими та наземними підвалами, а також ті, що побудовані на палях.

Автори показують, що в будинках з підвалами присутність газу радону може збільшитись більш ніж у 100 разів у порівнянні з первісним значенням.

Оскільки радон не має запаху і кольору, його важко виявити органами почуттів. Інстинкт не підкаже тваринам Арктики, що їм загрожує небезпека. Швидше за все, вони продовжуватимуть жити на тій же території, але у них зростатиме передчасна смертність через вищу захворюваність на рак.

Місцевому населенню також важко визначити наявність небезпечно високих рівнів газу без відповідного обладнання.

« Якби вічна мерзлота була стабільною, не було б причин для занепокоєння. Проте зараз широко визнано, що зміна клімату призводить до значного танення вічної мерзлоти», — зазначили автори дослідження.

Раніше НВ писав, що дослідники, які третій рік спостерігають за ключовим шельфовим льодовиком Антарктиди - льодовиком Туейтса, виявили у його східній частині великі тріщини.

Це може закінчитися повним обваленням шельфового льодовика лише за кілька років, попередили дослідники на віртуальному брифінгу для преси на щорічних зборах Американського геофізичного союзу. ( AGU).

Льодовик Туейтса в західній Антарктиді — найширший льодовик Землі, протягнувся приблизно 120 км. Товщина льоду становить від 800 до 1200 м. Туейтс іноді називають " льодовиком судного дня " , оскільки його обвалення може викликати каскад обвалення льодовиків в Антарктиді, а останні дослідження замерзлого континенту припускають, що кінець може настати для льодовика навіть раніше, ніж очікувалося.

З 2000 року Туейтс вже втратив 900 млрд. тонн льоду, річний спад льоду збільшився вдвічі за останні 30 років, і тепер він втрачає приблизно на 45 млрд. тонн льоду більше, ніж отримує в результаті снігопаду на рік.

Показати ще новини
Радіо NV
X