Небезпечний космос. Китайські вчені вперше виміряли радіацію на поверхні Місяця

25 вересня 2020, 22:31

Апарат LND на місячному посадковому модулі китайської місії «Чан'є-4» вперше виміряв рівень радіації на поверхні Місяця в залежності від часу.

Потужність дози випромінювання склала близько 1 369 мікрозівертів на добу, що приблизно в 2,6 рази перевищує аналогічний показник на борту МКС і приблизно в 200 разів — на поверхні Землі, визнали дослідники.

Відео дня

Апарат Lunar Lander Neutron and Dosimetry (LND) був розроблений і побудований в Кільському університеті за дорученням космічного управління Німецького аерокосмічного центру (DLR). Вимірювання, проведені LND, дозволяють розрахувати так звану еквівалентну дозу. Це важливо для оцінки біологічного впливу космічної радіації на людину.

«Обмірюваний нами радіаційний вплив є хорошим еталоном радіації в костюмі космонавта», — сказав Томас Бергер з Німецького аерокосмічного центру в Кельні.

Вимірювання показують потужність еквівалентної дози близько 60 мікрозівертів на годину. Для порівняння, на далекомагістральному рейсі з Франкфурта в Нью-Йорк він приблизно в 5−10 разів нижче, а на Землі - більш ніж в 200 разів.

«Оскільки астронавти будуть перебувати на Місяці набагато довше, ніж пасажири, які летять в Нью-Йорк і назад, це становить значну небезпеку», — сказав Роберт Віммер-Швайнгрубер з Кільського університету, команда якого розробила і побудувала прилад.

«Ми, люди, насправді не створені для того, щоб протистояти космічній радіації. Однак астронавти можуть і повинні захищати себе, наскільки це можливо, під час тривалого перебування на Місяці, наприклад, покриваючи своє середовище проживання товстим шаром місячного грунту», — пояснив учений.

Вимірювання проводились на борту китайського місячного посадкового модуля Чан'є-4, який приземлився на зворотному боці Місяця 3 січня 2019 року. Пристрій виконує вимірювання протягом місячного дня і, як і всі інше наукове обладнання, відключається під час двотижневої місячної ночі для економії заряду акумулятора.

Планувалося, що пристрій і посадковий модуль будуть проводити вимірювання як мінімум протягом року, але цей термін уже перевищено. Дані з пристрою і посадкового модуля передаються назад на Землю через супутник-ретранслятор Queqiao, який знаходиться за Місяцем.

Отримані дані також мають відношення до майбутніх міжпланетних польотів. Оскільки у Місяця немає ані захисного магнітного поля, ані атмосфери, поле випромінювання на поверхні Місяця аналогічно полю випромінювання в міжпланетному просторі, за винятком захисту самим Місяцем.

«Ось чому вимірювання також будуть використовуватися для огляду і подальшої розробки моделей, які можуть бути використані для майбутніх місій. Наприклад, якщо пілотована місія вирушає на Марс, нові результати дозволяють нам надійно оцінити очікувану радіацію, причому заздалегідь», — сказав Віммер-Швайнгрубер.

Раніше НВ писав, що в NASA опублікували відео тестового запуску прискорювача ракети SLS, яка розробляється для місячної місії Artemis в 2024 році. Найпотужніший прискорювач в історії пропрацював близько двох хвилин.

У NASA заявили, що повнорозмірний прискорювач пропрацював рівно дві хвилини — рівно стільки ж часу буде потрібно для підйому ракети на орбіту.

«Висадка на Місяць першої жінки і наступного чоловіка — це тільки початок програми NASA Artemis. Запуск прискорювача ракети SLS є важливою частиною підтримки польотів на Місяць. Мета NASA — взяти те, чого ми навчилися, живучи і працюючи на Місяці, і використовувати це для відправки людей в перші місії на Марс», — розповів глава NASA Джим Брайденстайн.

Прискорювач майбутньої ракети, який складається з п’яти сегментів, протестували на базі NASA в штаті Юта, і в цілому він створив тягу майже в 13,5 млн Ньютонів.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X