Похмуро, +460 °C. Вчені навчилися цілодобово відстежувати погоду на Венері

23 липня 2021, 12:40

Японські дослідники придумали спосіб вивчення нічної погоди на Венері — раніше вони могли це робити тільки вдень. Це допоможе не тільки краще пізнати нашого найближчого планетарного сусіда, але й поліпшити прогнози погоди на Землі.

Венеру часто порівнюють із Землею та навіть називають «пекельним близнюком» нашої планети через їхню схожість в розмірах і масі. А тому вчені впевнені — розуміння природних процесів на ній може допомогти синоптикам краще прогнозувати погоду на Землі.

Відео дня

Для цього дослідники спостерігають за рухом хмар на Венері вдень і вночі при певних довжинах хвиль інфрачервоного світла. Допомагав їм у цьому запущений Японією в 2010 році орбітальний апарат Venus Climate Orbiter Akatsuki. Він володіє інфрачервоним формувачем зображення, якому не потрібне сонячне світло, щоб "бачити". Однак навіть це не допомогло розглядати деталі нічного життя на Венері — у вчених були тільки непрямі дані.

Дослідники не могли вивчати дрібні хмари через те, що їм постійно заважав фоновий комічний шум: "В астрономії та планетології прийнято для цього комбінувати зображення, оскільки реальні об'єкти в серії схожих зображень швидко приховують шум. Однак Венера — особливий випадок, оскільки вся погодна система обертається дуже швидко, тому нам довелося компенсувати рух, відомий як суперобертання, щоб виділити цікаві об'єкти для вивчення", — пояснює професор Такеші Імамура з Вищої школи прикордонних наук Токійського університету. Почитати їхнє дослідження можна в журналі Nature.

Суперобертання — це потужне метеорологічних явище, яке ми не можемо спостерігати на Землі (і це, напевно, добре). Річ у тім, що вітри в атмосфері Венери настільки сильні, що вони не тільки трохи прискорюють обертання планети, а й істотно впливають на погодні умови.

Три основних погодних режими на Венері — денна полярна циркуляція, суперобертання і недавно виявлена екваторіальна циркуляція (Фото: JAXA / Imamura et al.)
Три основних погодних режими на Венері — денна полярна циркуляція, суперобертання і недавно виявлена екваторіальна циркуляція / Фото: JAXA / Imamura et al.

Учені вперше змогли спостерігати за нічним рухом хмар — цікаво, що вони зазвичай рухаються з півночі на південь, хоча вдень хмари зазвичай рухаються зі сходу на захід. Дослідники вважають, що саме така зміна підживлює суперобертання.

"Це спостереження може допомогти нам побудувати більш точні моделі погодної системи Венери, які, ми сподіваємося, вирішать деякі давні питання про погоду Венери і, можливо, про погоду на Землі теж", — каже Імамура. 

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X