Правда чи міф? Слухати музику під час роботи корисно і продуктивно

16 листопада 2017, 21:01
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Багато з нас слухають музику під час роботи, думаючи, що це допоможе нам зосередитися. Але чи так це насправді?

Вплив фонової музики на розумові процеси дещо складніше, ніж прийнято вважати. Дані останніх досліджень говорять не про "музику взагалі" і про "мислення взагалі", а про твори конкретних стилів, які допомагають (або заважають) вирішувати ті чи інші завдання.

Відео дня

МІФ. Музика допомагає сконцентруватися на роботі

Правда. Останні дослідження показали, що музика може чинити благотворний вплив на творчість. Зокрема, Сімона М. Ріттер і Сем Фергюсон з університету Неймегена в Нідерландах в своїй недавній роботі довели, що люди, які виконують творчі завдання під класичну музику, більш продуктивні, ніж їх колеги, які працюють в тиші.

Наприклад, випробовувані, які міркували над завданням під музику Вівальді, виконали завдання на 20% краще. Судячи з усього, мелодія робить хід думки більш гнучким.

У той же час, дослідження того, яким чином звук впливає на продуктивність праці, проводились кілька десятків років. Огляд лабораторних досліджень на цю тему показує, що спостерігається явище, яке назвали "недоречний звуковий ефект". В основному, цей ефект означає, що продуктивність стає гірше, коли завдання здійснюється в присутності фонового звуку. Цей ефект виражений яскравіше, коли в тлі звучить не тільки інструментальна музика, а й людська мова.

Вчені відзначають, що цей ефект проявляється при виконанні складних завдань, які вимагають максимальної концентрації. Крім того, значення має і характер фонових звуків. Якщо вони не відповідають уподобанням людини, продуктивність сильно падає.

Подібний конфлікт також спостерігається при читанні, коли на фоні звучить та чи інша пісня. У цій ситуації два джерела слів — від пісні і від тексту — конфліктують. За рахунок цього текст сприймається гірше на тлі прослуховування музики з текстами.

У той же час, дослідження професора Катріни Мак-Ферран з Австралії доводить, що прослуховування сумної музики, навіть якщо ви її любите, може посилювати негативні емоції у людей зі схильністю до депресії. У той же час, професор зазначає, що складання і прослуховування плейлистів певної тональності допомагає поліпшити настрій і працездатність людини. Втім, дослідження проводилося на невеликій групі добровольців і потребує перевірки.

Додамо, що на думку вчених, всього два роки навчання музиці можуть змінити структуру мозку, пише Medical Express. Музична освіта може змінити як структуру білої речовини мозку, який несе сигнали через мозок, так і сірої речовини, яка містить велику частину нейронів мозку. Музика також підвищує взаємодію мереж головного мозку, які відповідають за прийняття рішень і здатність концентрувати увагу.

Висновок. Відтворення музики у фоновому режимі допомагає або заважає продуктивності, в залежності від завдання людини і від типу музики. Тільки розуміння цих відносин допоможе людям збільшити їх рівень продуктивності. Якщо завдання вимагає творчого підходу, то прослуховування улюбленої музики може підвищити продуктивність. Якщо завдання вимагає роботи з великим об'ємом інформації, краще працювати або без музики взагалі, або з інструментальною музикою на фоні.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X