Правда чи міф? Земля ближче до Сонця влітку, а блискавка не б'є двічі в одне місце

9 серпня 2016, 07:02
Вчені спростовують поширені переконання щодо поведінки блискавок, зміни сезонів року і популярного способу зігрівання взимку

Погода – популярна тема для більшості світських бесід. І нерідко в ході подібних розмов спливають пов'язані з нею популярні міфи, яким не варто беззастережно вірити.

Відео дня

Міф. Блискавка не б'є в одне місце двічі.

Дійсність. Як правило, до даного твердженням вдаються, щоб переконати людину у неможливості повторення певного негативного досвіду. Проте реальній поведінці блискавок воно не відповідає.

За словами метеоролога Національної метеорологічної служби США Кріса Майера, це один з найпоширеніших погодних міфів. Блискавка цілком може вдарити в один об'єкт два і навіть більше разів. Так, у хмарочос Емпайр-стейт-білдінг в Нью-Йорку блискавка щорічно вдаряє близько 100 разів. При цьому висота об'єкта не є визначальним фактором для ураження блискавки.

Эмпайр-стейт-билдинг служит подтверждением тому, что молния может ударить в одно и то же место не раз и даже не два / PRODan Nguyen
Эмпайр-стейт-билдинг служит подтверждением тому, что молния может ударить в одно и то же место не раз и даже не два / PRODan Nguyen Фото:

"Про блискавки існує чимало міфів, наприклад, про те, що вони ніколи не б'ють в одне місце двічі або про те, що вони завжди вражають найвищий об'єкт, - свідчить повідомлення на сайті британського метеорологічного центру Met Office. – Обидва вони є помилковими, оскільки блискавка вражає кращий провідник на землі, незалежно від того, чи била вона в нього раніше чи ні".

Міф. Алкоголь взимку зігріває.

Дійсність. Вживання спиртного в холодну пору року може дати відчуття тепла, оскільки алкоголь розширює судини і забезпечує приплив крові до поверхні шкіри. Однак цей спосіб не допоможе зігрітися по-справжньому. Більш того, він призведе до того, що тепло буде втрачатися ще швидше.

"Це, мабуть, найгірше, що можна зробити, повернувшись з морозу, - каже професор Стівен Ченг з Університету Брока в Канаді. – Ми відчуваємо тепло, тому що кровоносні судини в шкірі розкриваються. Однак таким чином ви починаєте віддавати більше тепла оточенню".

Алкоголь может дать ощущение тепла в холодную пору, но это только иллюзия / Markus Reinhardt
Алкоголь может дать ощущение тепла в холодную пору, но это только иллюзия / Markus Reinhardt Фото:

Фахівці Американської асоціації серця попереджають, що оманливе відчуття тепла може бути небезпечним, оскільки через нього людина може "недооцінити додаткове навантаження, яку відчуває тіло на холоді".

Міф. Влітку спекотно, тому що Земля найближче до Сонця

Дійсність. Якою б теплою не була літня погода, це не означає, що в цей час Земля перебуває найближче до Сонця.

"Це найбільш поширена помилка про взаємини Сонця і Землі, яка, на жаль, увічнена в неякісних діаграмах шкільних підручників, - повідомляється на сайті NASA. – Насправді, коли в північній півкулі панує літо, Земля знаходиться в найдальшій точці від Сонця".

В NASA утверждают, что ошибки в школьных учебниках приводят к неправильному пониманию взаимоотношений Солнца и Земли / Anders Lejczak

В NASA утверждают, что ошибки в школьных учебниках приводят к неправильному пониманию взаимоотношений Солнца и Земли / Anders Lejczak Фото:

Зміна пір року пов'язана з нахилом осі обертання Землі по відношенню до площини орбіти. По мірі обертання навколо Сонця наша планета виявляється нахиленою до нього поперемінно то північною півкулею, то південною. Півкуля, нахилена до Сонця, отримує більше тепла і в цей час тут стоїть літо, тоді як в іншому, якому тепла дістається менше, панує зима.

Показати ще новини
Радіо НВ
X