Глобальне потепління в дії. Льодовик, що зійшов з Гімалаїв, вбив десятки людей в Індії

11 лютого 2021, 10:10
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Льодовик зруйнував греблю і викликав повінь в штаті Уттаракханд на півночі Індії. Десятки людей загинули і пропали безвісти.

Експерти попереджають, що смертоносна раптова повінь в Індійських Гімалаях була катастрофою, яка повинна була відбутися, і вона, ймовірно, повториться в регіоні, який змінюється через зміну клімату та неконтрольований розвиток інфраструктури.

Відео дня

Азія є домівкою для деяких з найбільших водних шляхів у світі, від Гангу і Інду в Індії до Янцзи і Меконгу, що беруть початок в Китаї і простягаються на тисячі кілометрів. Ці річки постачають питну воду мільярдам людей, але в останні роки вони виявилися під безпрецедентним тиском.

Більш високі температури викликають скорочення льодовиків, що живлять річки, що загрожує водопостачанню, а також збільшує ймовірність зсувів і повеней, в той час як критики звинувачують будівництво гребель і забруднення навколишнього середовища в нанесенні збитку крихким екосистемам.

«Річки дійсно піддаються ризику через проекти розвитку, захоронення твердих і рідких відходів, видобутку піску і каменю», — сказав Хіманшу Таккар з південноазіатської мережі по греблях і річках.

«Зміна клімату — це довгостроковий процес, який вже розпочався. Впливи вже проявляються. Так що у всіх відносинах річки знаходяться під більшою загрозою», — додав він.

Катастрофа в Індії, ймовірно, була викликана проривом льодовика, який спустив стіну води, яка хлинула вниз по долині в штаті Уттаракханд, зруйнувавши мости і дороги і вразивши дві гідроелектростанції. Десятки людей загинули і понад 170 людей зникли безвісти.

Поки неясно, що пошкодило льодовик і спровокувало аварію, але є підозри, що будівництво гідроенергетичних об'єктів — в районі з високою сейсмічною активністю — могло сприяти цьому.

«Цей район схильний до уразливості, він не підходить для такого роду будівництва гідроенергетики. Правильне планування, оцінка впливу, належна геологічна оцінка — цього тут не відбулося», — сказав Хіманшу.

Патрісія Адамс, виконавчий директор канадської екологічної неурядової організації Probe International, сказала, що будівництво греблі в такому районі просто занадто небезпечно, оскільки це робить схили пагорбів нестабільними і викликає зсуви.

Деякі експерти також вказали на підвищення температури як на важливий фактор.

«Наслідки зміни клімату в Гімалаях реальні», — сказав Бенджамін П. Хортон, директор Обсерваторії Землі Сінгапуру.

За його словами, втрата льодовиків в Гімалаях не тільки збільшує небезпеку нещасних випадків, а й позбавляє місцеві спільноти води для пиття і використання в сільському господарстві.

В останні роки в регіоні були і інші стихійні лиха, пов’язані з повенями. У 2013 році близько 6000 чоловік загинули, коли раптові повені та зсуви забрали цілі села в Уттаракханді, коли річки вийшли з берегів через мусонні дощі.

У сусідньому Китаї також посилилися повені на великих річках. У минулому році Янцзи, найдовший водний шлях в Азії, постраждав від рекордних повеней, в результаті яких загинули сотні людей і були затоплені тисячі будинків. Екологи заявили, що це вказує на посилення впливу зміни клімату.

Раніше НВ писав, що нове дослідження являє собою перше свідчення механізму, за допомогою якого зміна клімату могло зіграти пряму роль у виникненні вірусу SARS-CoV-2.

Дослідження виявило масштабні зміни в типі рослинності в південній китайській провінції Юньнань і прилеглих регіонах в М’янмі і Лаосі за останнє сторіччя.

Кліматичні зміни, включаючи підвищення температури, сонячного світла і вмісту вуглекислого газу в атмосфері, які впливають на ріст рослин і дерев, змінили природне місце існування від тропічних чагарників до тропічних саван і листяних лісів. Це створило сприятливе середовище для багатьох видів кажанів, які переважно живуть в лісах.

«Зміна клімату за останнє сторіччя зробило середовище проживання в південній китайській провінції Юньнань підходящим для більшої кількості видів кажанів», — сказав доктор Роберт Бейер, дослідник факультету зоології Кембріджського університету і перший автор дослідження.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X