Пішла жара. 2015 рік став найтеплішим в історії людства

25 грудня 2015, 08:05
Небо затягнуте хмарами, а світловий день став коротше – все, як і має бути взимку. Майже все. В картинку не вписується аномально висока температура, що встановилася в Україні та усьому світі. НВ з'ясувало, наскільки нетиповою є нинішня зима, і коли можна чекати холодів

Зима близько

На цьому тижні в Києві були побиті відразу три температурні рекорди: нічний, післяполудневий і середньодобовий. Такого не траплялося вже 135 років. І це не перше подібне досягнення ртутного стовпчика, яке спостерігалося в цьому місяці в Україні. Температурні рекорди для окремих днів спостерігалися в багатьох областях країни.

Відео дня

Як сказала НВ начальник відділу метеорологічних прогнозів Українського гідрометеорологічного центру Людмила Савченко, така погода нетипова для грудня. Втім, насолоджуватися (або, в залежності від смаку, обурюватися) не по-зимовому теплими днями залишилося недовго. 27 грудня поступово похолодає, і на Новий рік буде мороз.

У природи немає поганої погоди

Тим часом, на Заході відзначають безсніжне і тепле Різдво, а виробники зимового одягу кусають лікті, підраховуючи збитки. Але, якщо люди вже могли звикнути до підвищеної температури, то рослини були збиті з пантелику. У багатьох країнах квіти і дерева відреагували на теплу погоду, як на прихід весни, і почали оживати. Вишні та іриси в США, сливові дерева в Японії, нарциси у Великобританії – всіх збентежив теплий грудень. У Києві з'явилося листя на каштанах і бузку .

Найтепліший рік

Як видно, небувале тепло спостерігається не тільки в Україні. І в цьому плані грудень не є унікальним. За весь 2015-й в світі було встановлено декілька рекордів, і практично немає сумнівів у тому, що нинішній рік стане найтеплішим в історії. За даними американського Національного управління океанічних і атмосферних досліджень (NOAA), температура земної поверхні в світі з січня по листопад була на 1,27 °C вище середнього показника за 20 століття і на 0,15 °C – минулого рекорду, встановленого у 2010-му році.

NOAA
NOAA Фото:

Не обійшлося і без індивідуальних досягнень: 9 з 11 місяців 2015-го були найтеплішими у своїй історії. Проте абсолютним чемпіоном став липень. Середня температура на Землі в цьому місяці склала 16,61 °C, що є найбільшим місячним показником у 136-річній історії метеорологічних спостережень, протягом яких були зафіксовані дані про погоду за 1627 місяців.

Малюк розлютився

Причина подібних температурних рекордів криється в глобальних змінах клімату.На нещодавній конференції з клімату в Парижі країни-учасниці одностайно визнали, що глобальне потепління відбувається, і вирішили посилити заходи боротьбі з ним. Однак не тільки воно у всьому винне. У цьому році на Землі спостерігається природний феномен під назвою Ель-Ніньйо (у перекладі з іспанського – "малюк"). Він виникає у екваторіальній частині Тихого океану і, серед іншого, призводить до підвищення температури. Ель-Ніньо досягає піку орієнтовно до Різдва і триває кілька місяців. Часом йому на зміну приходить Ла-Нінья – феномен з протилежним ефектом.

В деяких регіонах планети (Перу, Еквадор) Ель-Ніньо може призводити до повеней, тоді як в інших – до засух і лісових пожеж (Індія, Індонезія). А це вже тягне за собою більш серйозні наслідки, ніж безсніжний Новий рік. Коли "малюк" лютував з такою силою, як зараз, в останній раз (1997-98), він забрав життя 21000 чоловік і спричинив збитків на $36 мільярдів. Ось і цього разу планета відчуває на собі ефект Ель-Ніньйо. В Індонезії та Латинській Америці він привів до лісових пожеж, а в ряді країн Африки посилив проблему голоду.

Що рік прийдешній нам готує?

2015-й рік відзначився тепловими досягненнями, але його наступник цілком здатний перевершити їх. За словами Крісса Фолланда з британського метеорологічного центру Met Office 2016-й може стати таким само теплим, як і 2015-й, якщо не тепліше. Фахівці Met Office вважають, що середня температура у світі в наступному році буде на 0,72-0,95 °C вище середнього показника за другу половину 20-го століття.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X