Ловили чотири роки. Біологи відкрили новий вид ос і назвали його на честь пабу

31 січня, 22:05
Осу вивчали чотири роки (Фото:Miles Zhang/Smithsonian NMNH)

Осу вивчали чотири роки (Фото:Miles Zhang/Smithsonian NMNH)

Дослідники з американського Університету Райса витратили 4 роки на ідентифікацію нового виду галових ос, яка залишає свій будинок лише на 2 дні.

Мініатюрні оси, довжиною приблизно один міліметр, отримали ім'я Neuroterus valhalla, на честь пабу «Вальхалла» на території студентського містечка в Х'юстоні.

Паразитичні галові оси мало вилазять назовні. Більшість свого життя, від яєць до личинок, від лялечок до дорослих особин, ці крихітні комахи мешкають у коконоподібних склепах на листі, квітах і стеблах дубів.

Відео дня

Коли настає весна, у ос є всього кілька днів, щоб спаритися і відкласти яйця, перш ніж вони помруть.

На сьогодні у світі налічується понад 1000 ідентифікованих видів галових ос, і завдяки самотності та короткої тривалості життя цих істот ми все ще знаходимо нові види. Дослідникам з Університету Райса знадобилося чотири роки, щоб описати осу, хоча комаху було знайдено прямо на задньому дворі.

Міліметрова оса на ім'я Neuroterus valhalla була вперше помічена Педро Брандао-Діасом у 2018 році на дубі біля університетського пабу Valhalla.

Брандао-Діас шукав інший вид галових ос, який, як було відомо, живе на цьому самому дереві. Але при найближчому розгляді з'ясувалося, що деякі ноги оси були трохи іншого кольору, ніж повинні бути.

Було два можливі пояснення: або оса була новим видом, або поколінням вже відомого виду. Щоб визначити, чи були оси з світлішими ногами новим видом або поколінням відомого виду, що чергується, дослідникам потрібно було знайти обидва покоління. Це й зайняло чотири роки.

Перше покоління N. valhalla було виявлено у здутті чи галі на сережках дуба. У дерева з'являються ці гали, коли комахи відкладають яйця. Однак коли в березні з'являються дорослі оси, дуб не має квітів, на які вони могли б відкладати яйця. Таким чином, дорослі комахи повинні сховати наступне покоління в іншу структуру на дереві.

У 2019 році дослідники, що шукають галових ос у Флориді, виявили два різні види біля стебел дуба, які розпускалися. Аналіз ДНК підтвердив, що один із цих видів був відсутнім поколінням N. valhalla.

Використовуючи ці знання, дослідники з Райса зібрали гали з сережок на своєму дубі і помістили їх разом із різними тканинами дерева в чашку Петрі в лабораторії.

Через два-три тижні оси нарешті вийшли зі своїх сховищ і почали відкладати яйця на довколишні вузли ствола. Цьому другому поколінню знадобилося 11 місяців, щоб з'явитися і знову відкласти яйця на сережках.

Дослідники підтвердили життєвий цикл, який спостерігався в лабораторії, вивчивши живі дуби в Остіні, штат Техас, де дослідники раніше помічали N. valhalla, хоча самців виявити не вдалося.

У обох поколінь N. valhalla є лише два дні, щоб досліджувати зовнішній світ, і, враховуючи, що в Техасі зараз набагато нижчі температури, ніж зазвичай навесні, є шанс, що ці істоти боротимуться за виживання за умов кліматичної кризи.

Раніше НВ писав, що у 2021 році новий вид ос-блискунок був виявлений у дюнах на півострові Ліст у норвезькому муніципалітеті Фарсунн. Тварину визнали новим видом після вивчення єдиного екземпляра у колекції.

"Зазвичай ми відрізняємо комах один від одного на вигляд, але оси-блискунки настільки схожі один на одного, що це ускладнює завдання", - говорить Фроде Едегаард, дослідник комах в університетському музеї NTNU.

Понад 200 років дослідники комах щосили намагалися відсортувати ос-блискунок за потрібними «ящиками» і визначити, які характеристики є варіаціями всередині виду, а які видоспецифічними відмінностями. За останні 10 років штрих-кодування ДНК призвело до серйозного прориву, уможлививши розрізнення різних видів ос, дивлячись на відмінності в їх генетичному матеріалі.

«Але це не завжди так просто. В цьому випадку у нас були дві оси-блискунки з мікроскопічними відмінностями у зовнішньому вигляді і дуже невеликими відмінностями в ДНК. Наступним кроком було вивчення поведінки кожної з ос, щоб з'ясувати, чи вони належать до різних видів», - говорить Едегаард.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X