Фізики показали квантовий ефект, що дозволяє зробити матерію невидимою. Як це працює і що нам це дасть?

27 листопада 2021, 07:02
НВ Преміум
Лазерна установка, яка використовувалась в одному з експериментів (Фото:Christian Sanner, Ye labs/JILA)

Лазерна установка, яка використовувалась в одному з експериментів (Фото:Christian Sanner, Ye labs/JILA)

Три незалежні команди американських і новозеландських фізиків вперше змогли досягти ефекту, який передбачали близько тридцяти років тому. Охолодивши і стиснувши хмару газу лазером, вони зрозуміли, що створили першу матерію, яка практично не розсіює світло, стаючи невидимою.

Квантова фізика може зробити безліч сюрпризів. Для людей, які не замислюються про неї, ця наука і зовсім може здатися чимось схожим на магію.

Ця наука вивчає найменші частки, які визначають наші з вами життя. І вона дозволяє вченим «зламувати» наш погляд на світ, створюючи неймовірні форми матерії.

Відео дня

Наприклад, нещодавно ми писали про кристали часу, які повністю перевертають наші знання про світ, адже вони порушують закон термодинаміки Ісаака Ньютона.

Якщо пояснювати принцип їхньої роботи досить умовно, то кристал часу можна уявити як кубик льоду в склянці води, ізольований від будь-яких інших зовнішніх сил, які могли б вплинути на те, що відбувається в чашці. Цей кубик льоду поступово розчиниться у воді, проте він у будь-який момент зможе стати льодом. І все це без будь-яких втрат і використання енергії.

Ще один захопливий приклад зі світу квантової фізики, про який ми нещодавно розповідали — це створення одночасно надтвердої та надплинної матерії. Загалом, цьому напряму науки точно буде, чим порадувати нас найближчим часом.

Чим квантова фізика здивувала нас цього разу?

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X