Час змінювати наші теорії. Астрофізики вперше помітили планету, яка обертається навколо «неможливої» пари зірок

9 грудня 2021, 20:03
Екзопланета b Centauri b є однією з найвіддаленіших від своїх зірок серед усіх відомих екзопланет (Фото:ESO/L. Calçada)

Екзопланета b Centauri b є однією з найвіддаленіших від своїх зірок серед усіх відомих екзопланет (Фото:ESO/L. Calçada)

Міжнародна команда астрофізиків знайшла екзопланету, яка обертається довкола подвійної системи Бета Центавра. Це виявилося для них великим сюрпризом, адже існування планети біля такої масивної та гарячої пари зірок суперечить нашому уявленню щодо формування планетних систем.

Подвійна система Бета Центавра знаходиться за 325 світлових років від Землі. Екзопланета, яка обертається навколо цих двох зірок, є однією з найважчих серед усіх виявлених екзопланет. b Centauri b в 11 разів масивніша за Юпітер — найбільшу планету Сонячної системи.

Відео дня

Однак це далеко не найдивовижніший факт для вчених. Свою знахідку вони докладно описали в журналі Nature.

Дослідники досі не бачили планет біля таких масивних та гарячих зірок. Обидві зірки системи Бета Центавра в 6-10 разів більші за Сонце — досі вчені жодного разу не виявляли планети, які б оберталися навколо настільки великих зірок. Найбільша з відомих подвійних зіркових систем з планетами має в 2,7 разів більшу масу, ніж Сонце, а найважча одиночна зірка зі своєю планетою приблизно втричі масивніша за наше світило.

Але на цьому сюрпризи не закінчуються. Дослідники з'ясували, що головна зірка з пари Бета Центавра А є зіркою спектрального класу B, які характеризуються відносно високою температурою. Вважається, що такі зірки занадто руйнівні, оскільки є джерелами рентгенівського і ультрафіолетового випромінювання, що розсіюють пил і газ, що утворюють планети.

Зіркова система Бета Центавра та планета, яка обертається навколо них (Фото: ESO/Janson et al.)
Зіркова система Бета Центавра та планета, яка обертається навколо них / Фото: ESO/Janson et al.

Температура Бета Центавра А – 18 тис. °C. Це майже вчетверо більше, ніж температура Сонця. Крім того, Бета Центавра А є найгарячішою зіркою-господарем планети з усіх, що ми знаємо. 

Сама планета знаходиться на орбіті приблизно 550 а.о. Це приблизно в 14 разів більше, ніж середня відстань Плутона від Сонця. Тому b Centauri b є однією з найвіддаленіших від своїх зірок серед усіх відомих екзопланет. Вчені підозрюють, що тільки завдяки такій величезній відстані планета ще й досі не зруйнувалася.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X