Небачене свинство. ГМО-свині стануть донорами людських органів

15 жовтня 2015, 08:31
Вчені з Гарвардського університету знайшли спосіб «редагувати» геном свині так, щоб свинячі органи можна було пересаджувати людям

Результати відкриття, яке деякі експерти вже назвали одним з найважливіших в генетиці за останні роки, були опубліковані в авторитетному журналі Science.

Колись вважалося, що пересадка органів від тварин (в першу чергу близьких до людей по геному свиней) неможлива. Основною проблемою була наявність в геномі свиней послідовностей ДНК, які можуть провокувати виникнення свинячих ретровірусів, що можуть викликати смертельні, як для свиней, так і для людей захворювання. Наприклад, парвовирусную хвороба свиней або репродуктивно-респіраторний синдром.

Відео дня

Це перешкода вважалося настільки непереборною, що дослідження в цій галузі в останні 15-20 років взагалі не проводилися, розповідає керівник проекту Джордж Черч. «Розробкою цього напряму займалися тільки ентузіасти, але тепер все зміниться», - переконаний дослідник.

Черч і його колеги в ході своєї роботи визначили, які саме послідовності ДНК здатні генерувати в організмі свині ретровіруси.

Потім учені використовували новітні досягнення в області редагування геному і внесли в генетичний код свині в цілому 62 зміни. Отримані таким чином ембріони будуть в ході подальших досліджень імплантовані в свиноматку.

Теоретично, народжені таким чином поросята вже не будуть носіями небезпечних для людини хвороб і можуть стати потенційними донорами органів для трансплантації людині. За словами Черча, безумовно, все це станеться не завтра. Необхідні тривалі дослідження, які дозволять упевнитися в тому, що всі небезпечні послідовності ДНК дійсно були видалені.

Відкриття змушує знову всерйоз заговорити про появу такого напряму в медицині, як ксенотрансплантация, вважає американський оглядач Джеймс Вінсент. Цим терміном називають пересадку людині органів інших біологічних видів.

Потенційне значення ксенотрансплантации складно переоцінити. Нестача донорських органів є однією з найважливіших проблем в медицині, як в розвинених, так і країнах, що розвиваються. За даними Агентства охорони здоров'я США, тільки в Америці на поточний момент у черзі на пересадку коштує понад 120 тис. осіб. Кожен день помирає понад 20 американців, які не дочекалися потрібного органу для трансплантації.

Свині генетично дуже близькі до людини, тому можливість пересадки свинячих органів і тканин людині розглядається, як один з найбільш перспективних методів вирішення проблеми нестачі донорських органів, підкреслює професор Сара Чан з Единбурзького університету значущість досліджень колег з Гарварда.

На поточний момент медицина знає прецеденти, коли свинячі тканини пересідали людям, однак, до трансплантації цілих органів справа ніколи не доходила. Саме із-за загрози виникнення в людському організмі ретровірусів, протистояти яким людська імунна система не вміє.

Показати ще новини
Радіо НВ
X