Глечик біблійного судді. В Ізраїлі виявили 3100-річний напис з ім'ям з Книги Суддів

16 липня 2021, 10:06

Археологи виявили напис «Джеруббаал», зроблений чорнилом на глечику. Він датується 1100 роком до нашої ери, часом біблійних суддів.

Давній напис було знайдено в ямі в Хірбат-ер-Раї, місці розкопок приблизно в 3 км на північний захід від Тель-Лахіш в Ізраїлі.

Текст був написаний чорнилом на глечику, невеликому персональному керамічному посуді, який вміщував приблизно один літр і цілком можливо містив масло, духи або ліки.

Відео дня

Напис містить букви йод (ламані вгорі), реш, бет, айн і ламед, а також залишки інших букв.

«Ім'я Джеруббаал знайоме з біблійної традиції в Книзі Суддів як альтернативне ім'я судді Гідеона бен Йоаша. У біблійній традиції він згадується як переможець мадіанитян, які переходили Йордан для грабежу», — сказав професор Йосеф Гарфінкель з Інституту археології Єврейського університету.

«З огляду на географічну відстань між Шефелою і долиною Ізреел, цей напис може відноситися до іншого Джеруббаала, а не до Гедеона біблійної традиції, хоча не можна виключати можливість того, що глечик належав судді Гедеону», — підкреслив учений.

Написи періоду суддів надзвичайно рідкісні і майже не мають аналогів в ізраїльській археології.

«Як ми знаємо, ведуться серйозні суперечки про те, чи відображає біблійна традиція реальність і чи відповідає вона історичним спогадами про часи Суддів і часи Давида», — заявили археологи.

«Ім'я Джеруббаал з’являється в Біблії тільки за часів Суддів, але тепер воно також було виявлено в археологічному контексті, в пласті, що датується цим періодом. Тобто спогади були збережені і передавалися з покоління в покоління», — зазначили автори відкриття.

Попередньо встановлено, що напис відноситься до ханаанської писемності, що використовувалася в XII-X століттях до нашої ери. На думку археологів, виявлений напис може послужити свого роду містком для вивчення переходу від ханаанської культури до ізраїльської та іудейської.

Раніше НВ писав, що дослідники, які проводять розкопки біля нової будівлі посольства США в Єрусалимі, виявили величезний адміністративний комплекс часів Іудейського царства.

Розкопки відкрили незвично велику споруду віком близько 2700 років, яке складалося з кілька концентричних стін, побудованих із ретельно оброблених каменів.

Особливий інтерес для дослідників представляють знайдені на об'єкті 120 ручок глечиків з відбитками печаток і давньоєврейськими написами. На багатьох з них є напис «LMLK» («належить царю») зі згадуванням назв древніх міст, а на інших — імена високопоставлених чиновників або багатих людей періоду Першого Храму.

Це — одна з найбільших і найважливіших колекцій відбитків печаток, коли-небудь виявлених в археологічних розкопках в Ізраїлі.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X