На Алтаї знайшли діадему з бивня мамонта

5 грудня 2018, 12:23

У Денисовій печері на Алтаї знайшли великий фрагмент стародавньої діадеми з бивня мамонта віком близько 45-50 тисяч років.

На думку вчених, стародавня людина носила цей головний обруч для підтримки волосся і використовувала в повсякденному житті як утилітарний побутовий предмет, повідомляє Інститут археології та етнографії СО РАН.

Відео дня

"Діадема була зламана ще при використанні або через недовгий час після нього. Про утилітарне використання діадеми говорять сліди носіння - потертості в певних місцях, які фахівці в області трасології легко відрізняють від слідів обробки предмета при його виготовленні. Поверхня діадеми ніяк не прикрашена, що також свідчить на користь версії про те, що предмет, ймовірно, не був якоюсь культовою прикрасою", - відзначають археологи.

На діадемі видно прорізаний отвір, через який, очевидно, був протягнутий шнурок для зав'язування на потилиці.

Раніше в Денисовій печері був також знайдений невеликий фрагмент налобної ділянки діадеми з орнаментом. Нова знахідка дозволила дослідникам більш обгрунтовано говорити про те, що стародавні мешканці Денисової печери носили діадеми на протязі багатьох тисячоліть, а також, швидше за все, самостійно їх виробляли. Про це говорять численні заготовки і фрагменти від обробки бивня, знайдені в печері.

"Бивень мамонта використовувався стародавніми людьми як матеріал для виготовлення багатьох предметів, перш за все, прикрас - намистин, підвісок, браслетів, але з нього робили голки і наконечники. Що стосується найдавніших діадем, то це досить рідкісна знахідка, причому, не тільки в Денисовій печері, але і в світі, - розповів молодший науковий співробітник ІАЕТ СО РАН Олександр Федорченко.

Зображення повністю зібраного і скріпленого фрагмента палеолітичної діадеми цілком будуть надані після завершення реставраційних робіт.

Денисова печера прославилася на весь світ після того, як секвенування ДНК знайденої в ній в 2008 році фаланги мізинця дівчинки віком близько 9-12 років показало, що це ще не зовсім людина сучасного виду, але і не неандерталець. Відкриття нового підвиду людини стало світовою сенсацією.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X