З золотими прикрасами. У Чехії знайшли жіночу могилу, якій 1600 років
Археологи з Музею Східної Чехії в місті Градець-Кралове виявили середньовічні поховання в селі Сендражіце. П’ять із шести могил були розграбовані, але одна залишилася недоторканою.
У ній виявили чотири срібно-золотих застібки і головний убір, прикрашений золотом, розповіли дослідники.
Це місце датується п’ятим століттям нашої ери, приблизно часом розпаду західної частини Римської імперії і початку Середньовіччя. Епоха була відома міграціями і нестабільністю. Могили цієї епохи рідкісні.
«У Східній Чехії це лише друга досліджена камерна могила періоду переселення. Першою в регіоні була могила в Плотіште-над-Лабем, виявлена в 1960-х роках. Це було поховання літнього чоловіка з дитиною», — сказав археолог Павєл Горнік.
Одна з шести могил на нещодавно виявленому кладовищі в селі Сендражіце, недалеко від міста Градець-Кралове, була винятковою. Її не помітили грабіжники могил, які пограбували інших п’ятьох незабаром після поховання.
«Більшість могил були розграбовані в ті часи. Винятком стала могила жінки від 35 до 50 років. Цю могилу можна назвати незвичайною для всієї Чеської Республіки», — сказав Горнік.
В непошкодженій могильній камері, позначеній як могила номер два, було кілька предметів виняткової історичної та художньої якості, таких як чотири срібно-золотих застібки, інкрустовані напівкоштовним камінням, і головний убір, прикрашений золотом.
На срібно-золотих застібках в нерозграбованій могилі були залишки двох різних тканин. Одна з тканин належала до одягу, який застібається пряжками, інша — до пальта або тканини, що покриває жінку. Згідно з дослідженням Хелени Бржезінової з Інституту археології Чеської академії наук, на пряжках також були виявлені залишки шкіри й хутра.
Решта п’ять могил призначалися для людей у віці від 16 до 55 років. Хоча вони були розграбовані, в них все ще зберігалися останки похоронних підношень, таких як короткий меч, ножі, скляне та бурштинове намисто, деталі металевих поясів, декоративна взуттєва фурнітура та рогові гребені.
У кістках одного з похованих був очевидний артрит, можливо, через вік і фізичні навантаження. Антрополог Мілада Хілмарова з Університету Масаріка в одній з могил наголосила на значній асиметричності м’язів нижніх кінцівок. Точну причину встановити неможливо, але це може бути інсульт. В іншому випадку сліди раку були виявлені на черепі і тазі. Серед інших зазначених захворювань були карієс і пошкодження суглобів.
Радіовуглецеве датування останків має забезпечити більш точне визначення часу поховання. Аналіз ізотопів вуглецю й азоту допоможе визначити, яким було домінуюче джерело білка для кожної людини і чи змінився раціон з плином часу.
Поки більш-менш точно визначено тільки стать жінки в нерозграбованій могилі. На підставі знайдених предметів передбачається, що чоловік був похований в могилі номер три, а ще одна жінка — в могилі шість.
Додамо, аналіз ДНК нині проводиться у співробітництві з Інститутом Макса Планка в німецькому Лейпцигу та Інститутом археології та музеєзнавства чеського Університету Масаріка.

Раніше НВ писав, що багато обставлена могила людини початку 2 століття нашої ери була виявлена в місті Угерскі Брод, в південно-східній Чехії під час ремонту каналізації. Це найбагатша могила римської епохи, знайдена в Моравії.
Поховання було виявлено випадково під час каналізаційних робіт, на жаль, його пошкодили важкою технікою. Робітник побачив бронзовий предмет серед ґрунту в ковші свого екскаватора і повідомив про це в археологічне відділення Моравсько-Сілезького музею в Угерське Градіште.
Будівельні роботи були зупинені, коли археологи оглянули шматок і порушений шар ґрунту, піднятий землерийною машиною. Артефакт був ідентифікований як бронзовий піддон, і в ґрунті був знайдений відповідний йому бронзовий ківш.
Після проведення розкопок на цьому місці археологи виявили, звідки взявся цей бронзовий набір: це була могила багатої людини, майже напевно воєначальника. Біля його ніг були бронзові шпори, а чотири бронзові пряжки закріплювали його одяг (давно зотлілий). У нього на поясі була знайдена бронзова пряжка більшого розміру, а також бронзовий ніж з прикрашеною ручкою і кістяна брошка.