Лекторій. Ілон Маск — нереальний мрійник, або Навіщо людям ставати кіборгами?

1 квітня 2017, 09:02
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Ілон Маск створює компанію Neuralink, яка буде розробляти технології цифрового з'єднання з людським мозком. Навіщо це потрібно і чим це загрожує?

І чи не вийде так, що створюючи технологію, яка покликана вберегти людство від небезпек, пов'язаних зі штучним інтелектом, ми самі прискоримо розвиток цих небезпек?

Чи не буде світ, в якому можна завантажити свої спогади в комп'ютер, ворожим для людей?

Відео дня

Чи не стане настільки омріяне багатьма цифрове безсмертя сутінками людства, яке ми знаємо?

Проект Маска аналізує та коментує український експерт у галузі кібернетики і штучного інтелекту Всеволод Рубцов.

Всеволод Рубцов, эксперт по кибернетике и искусственному интеллекту
Всеволод Рубцов, эксперт по кибернетике и искусственному интеллекту Фото:

Всеволод Рубцов

  • Дослідник, підприємець, експерт у галузі кібернетики і штучного інтелекту
  • Автор проекту зі створеннюя емпатичного штучного інтелекту «КАРА»
  • Засновник і CEO компанії Ditcom
  • Засновник і головний архітектор лабораторії цифрової форми життя «Digital Life Lab»

Що таке нейроінтерфейс?

Нейроінтерфейс - це спосіб передачі інформації між мозком людини та зовнішньою системою. Це не обов'язково може бути комп'ютер. Таким пристроєм може бути інфрачервона камера, або датчик температури.

Нейроінтерфейс дозволяє сигналам від зовнішньої системи надходити в мозок прямо, минаючи проміжні способи обробки та інтерпретації даного сигналу.

Навіщо Маску ініціювати новий напрям досліджень?

В одному з інтерв'ю Маск сказав: «Я завжди намагаюся знайти технологію, здатну дати нові вигоди великій кількості людей». Це центральний стрижень його філософії щодо проектів та інновацій, якими він займається.

Нейроінтерфейси - це технологія, здатна змінити якість життя величезної кількості людей. Ця технологія може повністю змінити світ, який ми знаємо.

Наскільки реально створити подібну технологію?

Перші дослідні роботи та приклади інтерфейсів між мозком і комп'ютером з'явилися ще в 1999 році. Дослідники під керівництвом Яна Дена з Університету Каліфорнії відтворили зображення, що сприймаються піддослідними кішками, розшифрувавши сигнали нейронів зорової системи.

Відтоді безліч проектів у цьому напрямку істотно просунулися в питаннях розробки способів неінвазивного підключення до мозку і розпізнавання (декодування) сигналів, які випускаються нейронами.

Ця технологія ще далека від досконалості, однак динаміка прогресу дозволяє зробити простий висновок — створити подібний інтерфейс реально.

Як можна зробити це?

Головною проблемою у створенні зв'язку між мозком людини і машиною є те, що багато процесів, які відповідають за високорівневі функції, такі як пам'ять, свідомість і т. ін. досі детально не вивчені.

Простими словами, ми розуміємо як нейрони передають сигнали, а значить, ми можемо «підключатися» до процесу передачі сигналів у мозок, збагачувати його. Але ми абсолютно не уявляємо, як мозок зберігає досвід і спогади на фізичному рівні. Це як чорний ящик.

Ми розуміємо результат, який наш мозок дає на виході, приблизно розуміємо закономірності і принципи того, яким чином вихідна інформація перетворюється на результат.

Однак остаточного знання про те, що відбувається всередині «чорної скриньки» у нас ще немає. І це є найбільшою проблемою як у галузі дослідження людського мозку, так і в галузі побудови систем штучного інтелекту.

Небезпека полягає в тому, що як тільки буде знайдено відповідь на дані питання, створення сильного штучного інтелекту перейде з гіпотетичної площини в реальну. Працюючи над проектом нейроінтерфейсів, Ілон Маск фактично не тільки створює новий інтерфейс, але також прискорює прихід розумних машин у наше життя.

Так навіщо тоді створювати настільки небезпечну технологію?

Я думаю, що для Ілона технологія нового інтерфейсу між людиною і машиною є не стільки питанням надання нових якостей для людей, скільки питанням виживання людства в цілому як виду.

Це є логічним продовженням його ініціатив, спрямованих на пошук способів розв'язання проблеми переваги штучного інтелекту над людьми. Як мені здається, ми повинні розробляти такі технології як превентивні заходи протидії викликам, з якими людству доведеться зіткнутися.

Як їх використовувати - це вже окреме питання. Ми можемо не виходити за рамки медичного застосування, можемо просто зробити життя людей кращим у тих випадках, коли розум стає заручником фізіологічних відхилень, але у разі глобальної загрози існуванню людства ми повинні розглядати всі способи для виживання, включно з якісною зміною нас самих як виду.

Цілком можливо, що у людей не залишиться іншого виходу, крім як змінитися, на фізичному рівні.

Які зміни можливі при максимальному розвитку даної технології?

Інтерфейс — це спосіб передачі даних не тільки мозку, але і з нього. Створивши спосіб, який дозволяє «завантажувати» інформацію в мозок безпосередньо, ми також отримуємо спосіб «вивантажувати» з нього дані і поміщати їх усередину комп'ютера.

Нашу свідомість, наш досвід, наші цінності, переживання і прагнення є результатом роботи складного механізму, заснованого на взаємодії величезної кількості нейронів у корі головного мозку, на фізичних зв'язках, які динамічно створюються і зникають щодня.

Якщо ми знайдемо спосіб розпізнавати та читати ці дані, то ми отримаємо можливість скопіювати свідомість людини і помістити її всередину комп'ютерного середовища. Саме скопіювати, оскільки фізично людина продовжує існувати, копія фактично вже не буде цією людиною, але володітиме його досвідом, спогадами, характером і стилем мислення.

Це відкриває перед людством як можливість цифрового безсмертя, після смерті фізичного тіла, так і можливість створення своєї цифрової копії за життя. Копії, яка мислить швидше. Може мати більш просунуте тіло, але пам'ятає те саме, що і ви, має ті самі цінності і прагнення, спільну з вами точку зору тощо.

Навіщо це може бути потрібно?

Можливо, наші цифрові копії зможуть стати тими ангелами охоронцями, здатними захистити нас від загроз, які йдуть від штучного розуму, що виник з нічого і не має ніяких прихильностей до людських цінностей. При цьому нам не обов'язково самим ставати кіборгами.

Це буде новий для нас світ, але він буде не радикально ворожий. Якщо ми не будемо втікати від проблеми штучного інтелекту, намагаючись не помічати прогресу, відкладати на потім вирішення даного питання, а усвідомлено будемо створювати цю технологію в тій формі, в якій вона буде для нас безпечна - тоді у наших дітей буде майбутнє.

Воно буде не таким, як ми його звикли бачити, не таким, як ми можемо його уявити. Можливо, це буде ідеальний світ, де цифрове безсмертя і нові якості дозволять людям стати кращими, позбутися ницих прагнень і зроблять нас щасливими.

Можливо, люди будуть застосовувати цю технологію як на благо, так і проти інших людей. Однак у цьому світі людина не буде витіснена новим, більш сильним розумом.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X