Краще, ніж в США. Вчені розповіли подробиці про медицину стародавніх інків

13 червня 2018, 08:00

Дослідники, які вивчали черепи давно померлих інків, зробили приголомшливе відкриття: у пацієнтів індіанських медиків були високі шанси вижити після операції на черепі.

Виявилося, що після такої операції інки виживали вдвічі частіше, ніж ті пацієнти, яких оперували під час громадянської війни у США - приблизно 400 років потому, пише Science Alert.

Відео дня

Інки Перу часто практикували цю операцію. Більш ніж 800 черепів з ознаками трепанації було знайдено під час археологічних розкопок в прибережних районах і Андському нагір'ї Перу, починаючи з 400 року до нашої ери. Це більше, ніж загальна кількість трепанованих черепів, знайдених в інших країнах. Результати розкопок показують, як методи хірургів інків еволюціонували з плином часу, що призвело до неймовірного виживання пацієнтів - понад 80%.

"Є ще багато невідомих даних про саму процедуру і тих людей, на яких проводилася трепанація, але результати під час громадянської війни були похмурими порівняно з часами інків", - сказав невролог Девід Кушнер з Медичної школи Університету Майамі Міллера.

Судячи з усього, технологія трепанації поліпшувалася з часом: отвори ставали менше, що знижувало ризики проколу захисної мембрани мозку і появи інфекцій.

"За часів інків смертність становила від 17 до 25 відсотків, а під час громадянської війни вона становила від 46 до 56 відсотків. Це велика різниця. Питання в тому, як у древніх перуанських хірургів були результати, які значно перевершували результати хірургів під час американської громадянської війни?", - зазначає Кушнер.

Однією з причин таких показників може бути гігієна. Військові лікарі часто використовували при операціях нестерилізовані інструменти і навіть пальці. Крім того, часто забруднені пов'язки використовувалися знову і знову. Крім того, травми, які траплялися під час Громадянської війни, дуже відрізнялися від травм, які виникали за часів інків.

"Однак, з часом, медики інків дізналися, які методи були краще. Фізичні дані виразно свідчать про те, що стародавні хірурги поліпшили процедуру з плином часу. Їх успіх дійсно чудовий", - підкреслює Девід Кушнер.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X