Дихайте глибше. У Бельгії побудували установку для видобутку кисню на Місяці

17 травня 2021, 22:04

Компанія Space Applications Services удосконалює технологію, яка буде відправлена на Місяць для виробництва кисню з місячного ґрунту в рамках місії 2025 року.

Бельгійська служба космічних програм будує для цього три експериментальні реактори відповідно до контракту з Європейським космічним агентством (ESA).

Реактори будуть використовуватися для точної настройки процесу виробництва кисню, який буде протестований на Місяці в рамках запланованої місії по демонстрації використання ресурсів на місці (ISRU) в 2025 році.

Відео дня

Установка для виробництва кисню буде заснована на процесі FFC Cambridge, спочатку розробленому в кінці 1990-х років для прямого вилучення титану з оксиду титану. Процес, названий на честь його винахідників Джорджа Чена, Дерека Фрея і Томаса Фартінга, а також Кембриджського університету в Англії, де вони всі працювали, використовує електроліз для відділення чистого металу від руди.

У місячному середовищі цей метод розділить місячний реголіт, який, як відомо, складається з 45% кисню, на металеві сплави і чистий кисень. Місячний бруд в цьому процесі використовується в якості катода, електрода, через який електричний струм надходить до електролітичної осередок, виділяючи при цьому кисень.

У той час як доставка кисню з Землі відмінно підходить для короткострокових космічних подорожей або орбітальних місій, кисень місцевого виробництва буде мати ключове значення для підтримки довгострокової присутності людини на будь-якому небесному тілі. Металеві сплави, що залишилися після екстракції кисню, також не будуть витрачені даремно. У майбутньому їх можна буде використовувати для виробництва компонентів для місячної бази або марсіанської станції, наприклад, за допомогою 3D-друку.

На додаток до методу FFC Cambridge, Space Applications Services також вивчає інший метод вилучення кисню з місячного грунту: відновлення ільменіту воднем. Ільменіт — це багата титаном руда, виявлена в деяких районах Місяця. Технологія відновлення включає запікання реголіту в закритому контейнері разом з газоподібним воднем. У присутності тепла кисень ільменіту реагує з воднем і утворює водяну пару, яка потім може бути розділена на кисень і водень.

Компанія Space Applications Services недавно завершила ранній етап проектування обладнання для місії 2025 року, яка вперше продемонструє безперервне виробництво кисню і води з місцевих місячних ресурсів, йдеться в заяві компанії.

Раніше НВ писав, що китайське національне космічне управління (CNSA) розробить надважку ракету-носій, щоб здійснити у 2030 році пілотовану місію на Місяць.

Апарат зможе перевозити до 100 тонн вантажу, пояснив колишній глава CNSA Луань Еньцзе.

Хоча Луан Еньцзе не згадав офіційну назву нової ракети, китайські космічні експерти припустили, що це, швидше за все, буде ракета-носій Long March-9.

За словами Луана, техніко-економічне обґрунтування нової ракети в основному завершено і виходить на фінальну стадію затвердження державою. «Ми зможемо відправити на Місяць корисний вантаж вагою 100 тонн», — пояснив він.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X