Правда чи міф? Кава рятує від похмілля, але викликає безсоння та наркотичну залежність

30 серпня 2016, 07:03
Вчені розповідають про те, чи насправді кава допомагає протверезіти, і чи може цей напій викликати залежність або безсоння

У кави вистачає як прихильників, так і супротивників. Перші не уявляють собі початок дня без чашечки кави. Другі вважають, що цього напою варто цуратися. Однак і у тих і у інших на користь своєї точки зору знайдуться аргументи, засновані на укорінених у суспільстві міфах про каву.

Відео дня

Міф: Кава допомагає протверезіти

Дійсність: Про алкоголь існує чимало міфів і один з них пов'язаний з кавою. Вважається, що цей гарячий напій допомагає протверезіти, якщо спиртне вдарило в голову. Однак, як запевняють американські вчені, це переконання не просто помилково, але ще й може бути небезпечно.

"Дуже важливо розвінчати міф про те, що кава може витверезвляти, оскільки вживання кофеїну та алкоголю насправді може призводити до поганих рішень з жахливими наслідками", - вважає Томас Гулд з Темпльського університету у Філадельфії.

Кілька років тому Гулд і його колеги присвятили цій темі дослідження і не виявили доказів того, що кофеїн здатний звернути негативний вплив алкоголю на когнітивні функції. У той же час, за словами вченого, кава дає відчуття бадьорості, яке може підштовхнути людину до того, щоб "сісти за кермо в стані сп'яніння або поставити себе в небезпечну соціальну ситуацію".

Міф: Кава викликає залежність

Дійсність: Ті, хто уникає продуктів чи напоїв, здатних викликати залежність, можуть додавати в свій список і каву. У 2013-му Американська психіатрична асоціація навіть назвала відмову від кофеїну синдромом в 5 редакції Діагностичного і статистичного посібника з психічних розладів.

Отрезвляющие свойства кофе переоцениваются

Отрезвляющие свойства кофе переоцениваются Фото:

Любителі кави, які бажають відмовитися від цього напою, будуть змушені пройти через головні болі, втому, проблеми з концентрацією, а можливо навіть і через нудоту та м'язові болі. Подібні симптоми можуть проявлятися до 7-12 днів.

Втім, багатьом дослідникам "залежність" видається занадто сильним словом. Як зазначає професор психіатрії Медичної школи університету Вандербільта Пітер Мартін, будь-якій людині, яка назвала б себе "залежною від кави", він би поставив зустрічне запитання: "А коли ви в останній раз грабували банк, щоб знайти гроші на каву?".

Міф: Кава заважає спати ночами

Дійсність. Це твердження можуть використовувати як прихильники, так і супротивники кави. В залежності від того, про яку ситуацію йдеться. У середньому організму потрібно від 5 до 7 годин на те, щоб позбутися від 50% кофеїну. Через 8-10 годин цей показник зростає до 75%. Таким чином, ранкова чашка кави не переб’є нічний сон.

Утренняя чашка кофе не навредит сну, однако вечерней стоит избегать / David Wright via Flickr
Утренняя чашка кофе не навредит сну, однако вечерней стоит избегать / David Wright via Flickr Фото:

А ось вживання кофеїну пізніше протягом дня – може. "У тих, чий організм повільно засвоює кофеїн, його ще може залишатися достатньо, щоб перешкодити нічному сну, навіть якщо вони припиняють вживати його набагато раніше протягом дня", - говорить професор Лаура Джуліано з Американського університету у Вашингтоні.

Експерти рекомендують не вживати каву пізніше, ніж за 6 годин до сну.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X