Знали, чому поклонятися. Археологи знайшли сліди священних гаїв стародавніх майя

2 лютого, 22:07
Вчені знайшли сліди стародавніх священних дерев (Фото:Brigham Young University)

Вчені знайшли сліди стародавніх священних дерев (Фото:Brigham Young University)

Дослідники змогли визначити місця, де майя вирощували священні гаї дерев какао, які вважалися подарунком богів.

Вчені виявили сліди стародавньої культури у ґрунті карстових провалів – сенотів, які забезпечували ідеальне поєднання вологості та тіні.

Ці провали розташовані на півострові Юкатан в Мексиці. Дерева росли не на відкритій поверхні, де умови були б невідповідними, а всередині вирв з власним мікрокліматом. Було виявлено, що ці воронки містять теобромін та кофеїн, ключові біомаркери для росту рослин какао.

Відео дня

Команда також виявила безліч ознак проведення ритуалів у цих прихованих місцях: кам'яні сходи та різьблення, вівтарі, нефрит та кераміку, які використовувалися як підношення вищим силам.

«Ми шукали теобромін протягом кількох років і знайшли какао в деяких місцях, на які не очікували», — каже ґрунтознавець Річард Террі з Університету Бригама Янга в США.

Ми також були вражені, побачивши церемоніальні артефакти. Мої учні спустилися в одну з цих воронок і сказали: Вау! Тут є споруда! Це були сходи, які на третину заповнили провал каменем», - додав він.

Грунт, витягнутий з цих вирв, був висушений і просіяний, потім покритий гарячою водою і поміщений в центрифугу для розділення окремих елементів. Потім вчені використовували мас-спектрометрію, щоб побачити, що міститься у ґрунті. Нарешті, результати були підтверджені порівняння з контрольними зразками.

Вважається, що одна з вирв була місцем священного гаю какао в пізній посткласичний період (1000-1400 роки нашої ери). Були знайдені рука та браслет статуетки, а також кілька керамічних ліпних стручків какао та залишки какао-дерев, які все ще росли.

"Знаючи, що какао-боби використовувалися як валюта, це означає, що вирви були місцем, де можна було вирощувати гроші і контролювати їх", - говорить Террі.

Більше того, багато вирв знаходяться недалеко від 120-кілометрового шосе майя, яке колись було жвавим торговим маршрутом, що дозволяє припустити, що люди, які відповідають за розвиток шосе, також відігравали ключову роль у виробництві какао.

Раніше НВ писав, що міжнародна група вчених виявила невідомий раніше комплекс будівель у Тікалі – стародавньому місті майя на території сучасної Гватемали.

Вчені проводять розкопки руїн Тікаля з 1950-х років, але нове дослідження за допомогою лідара показало, що про споруди цього міста відомо далеко не всі.

Стівен Х'юстон, професор антропології в Університеті Брауна, і Томас Гаррісон, доцент кафедри географії Техаського університету в Остіні, за допомогою програмного забезпечення лідара вивчили височини біля центру міста.

Вони виявили, що те, що довгий час вважалося областю природних пагорбів за кілька хвилин ходьби від центру Тікаля, насправді були районом зруйнованих будівель, які були спроектовані так, як у мексиканському Теотіуакані, найбільшому і найпотужнішому місті стародавньої Америки.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X