Глобальне потепління призвело до росту рослин в Арктиці

27 вересня 2018, 12:17
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Російські вчені з'ясували, що типова висота рослин в тундрі збільшилась приблизно на 8 сантиметрів за останні 30 років в результаті зростання температур.

Високі рослини, за прогнозами вчених, повинні прискорити танення вічної мерзлоти, повідомляє прес-служба МГУ.

За підрахунками екологів, в шарі вічної мерзлоти міститься близько 50% всіх грунтового вуглецю, вивільнення якого може посилити парниковий ефект і, як наслідок, прискорити темпи глобального потепління.

Відео дня

Арктика разом з гірськими льодовиками поки залишаються одним з найбільш вразливих регіонів світу для глобального потепління. Середньорічні температури в Заполяр'ї вже виросли за останні роки на 6-7 градусів. Танення її льодів, як сьогодні вважають вчені, призведе в майбутньому до серйозних змін у кругообігу течій і до незворотних змін в роботі всього клімату Землі в цілому.

"Протягом майже 30 років наша наукова група спостерігала за рослинними співтовариствами і фіксувала основні кліматичні показники в високогірних екосистемах Північно-Західного Кавказу. Ми спостерігаємо як зростання температур, так і зміни в складах спільнот і функціональних ознаках рослин", - розповів Володимир Онипченко, ботанік з МГУ імені М.В. Ломоносова.

Зокрема, глобальне потепління збільшило площу листя і "вигнало" відносно холодолюбиві види рослин з південних регіонів тайги і нижніх схилів гір, змусивши їх переселитися в тундру. Це було однією з причин того, чому тундра "виросла" на вісім сантиметрів.

Подібний ріст, як зазначають Онипченко і його колеги, має один несподіваний наслідок - воно прискорить танення вічної мерзлоти і зростання середньорічних температур в Арктиці в найближчі десятиліття і століття.

"Низькі рослини утримують більше снігу, ізолюючого грунт від холоду і тепла, ніж високі представники флори. З цієї причини зростання середньої висоти тундри, який ми зафіксували в усіх куточках Арктики, прискорить танення вічної мерзлоти і виділення парникових газів в атмосферу", - додає Анна Бьоркман з Центру вивчення клімату у Франкфурті.

Раніше НВ повідомляло, що австралійські вчені знайшли перші свідчення впливу зміни клімату на східну антарктичну рослинність. Дослідження, проведене дослідниками з Університету Вуллонгонга в Австралії показало, що рослинність в Східній Антарктиді швидко змінюється у відповідь на більш сухий клімат.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X