Гнів вулкана. Встановлена причина занепаду цивілізації індіанців майя
Дану теорію висунув науковий співробітник Утрехтського університету Кіс Нурен. Він вивчив зразки тефри (відкладення матеріалу, викинутого вулканом) на території, де раніше мешкали майя, і припустив, що вони з'явилися в результаті масштабного виверження Ель-Чічона. За словами Нурена, швидше за все виверження відбулося в 540 році нашої ери.
В останній раз виверження цього вулкана відбувалося в 1982 році. Воно призвело до значних руйнувань та загибелі 2000 чоловік. Однак, на думку голландського дослідника, виверження 540-го року було куди більш сильним. Воно могло призвести до деградації навколишнього середовища і занепаду регіону, які негативно позначилися на розвитку цивілізації майя.
В полярних льодах збереглися сліди масштабного виверження вулкана, що сталося в 540 році. Вважалося, що їх залишив вулкан Ілопанго в Сальвадорі. Однак дослідження Нурена зробили Ель-Чічон не менш імовірним кандидатом. Чи пов'язаний він з виверженням, яке було настільки великим, що залишило слід в льодах, може показати хімічний аналіз зразків, зібраних Нуреном. Однак його ще належить зробити.