Природа очистилася? На Галапагоських островах знайшли живою «вимерлу» черепаху

29 травня 2021, 16:29

Вчені виявили представника виду галапагоських черепах, якого не бачили 115 років і який вважався вимерлим.

Тести ДНК підтвердили, що тварина, яку вперше помітили в 2019 році, дійсно є давно втраченою черепахою виду Chelonoidis phantasticus — гігантська черепаха Фернандіна.

Галапагоські острови є домівкою для багатьох видів гігантських черепах, але деякі з них ховаються краще, ніж інші. Невловимою була й черепаха Фернандіна, яка тривалий час була відома тільки по одному примірнику, впійманому в 1906 році. Експедиції на острів вже знайшли докази існування цих істот раніше — в 1964 році був виявлений підозрілий черепаховий послід.

Відео дня

Нарешті в 2019 році на острові була виявлена жива дихаюча черепаха. Але одного цього було недостатньо для підтвердження виду — відомо, що в минулому китобої і моряки переправляли цих істот між Галапагоськими островами, тому екземпляр міг належати до будь-якого з дюжини видів.

Щоб дізнатися напевно, команда провела тест ДНК для тварини, яка отримала ім'я Ферн, порівнявши її зі зразком, узятим в 1906 році. І дійсно, збіг був.

«Гігантські черепахи завжди були джерелом подиву і трепету, і тепер, завдяки Ферн, вони знову стають символом надії для втрачених видів нашої планети, а також на захист і відновлення біорізноманіття», — каже Дон Черч, президент Re: wild, однієї з природоохоронних організацій, що підтримують експедицію.

Ферн перевели в центр розведення на іншому острові, де є надія, що вона зможе продовжити свою лінію. Тим часом вчені планують подальші експедиції на острів Фернандіна для пошуку інших зразків.

І вона не перша галапагоська черепаха, яку викреслили зі списку вимерлих — торік генетичні тести показали, що Самотній Джордж, який помер в 2012 році і вважався останнім представником свого виду, все ще має живих родичів.

Раніше НВ писав, що в 2020 році 100-річний самець галапагоської черепахи на ім'я Дієго повернувся в дику природу. Свою місію він виконав — Дієго поодинці врятував свій вид від вимирання, ставши батьком 800 дітей.

Цей вид черепах відкрили в 1960-х роках. Тоді ж і стало зрозуміло, що вони знаходяться на межі зникнення: на островах мешкало всього 2 самці і 12 самиць.

Тепер їх популяція зросла до 2000 — і найбільшу роль в цьому відіграв Дієго.

Його знайшли в зоопарку Сан-Дієго і відправили на каліфорнійський острів Санта-Круз. Більше 40 років він брав участь у програмі по розведенню галапагоських черепах і досяг успіху в ній більше за інших — загалом він зачав десь 800 «дітей».

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X