Правда чи міф? Гантелі допоможуть при хронічній втомі

14 листопада 2016, 20:00
Синдром хронічної втоми - хвороба, яка характеризується тривалою втомою, яка не зникає навіть після тривалого відпочинку. Останніми роками її рекомендували лікувати фізичними вправами і роботою з психологом. Але чи допомагають такі методи?

У людей із синдромом хронічної втоми (СХВ) розвиваються ознаки апатії, депресії, безпричинні напади гніву і агресії. До цього захворювання в основному схильні жителі великих міст.

Відео дня

Міф. Психотерапія і фізичні навантаження допомагають вилікувати синдром хронічної втоми

Правда. Так вважали досить довго, але все виявилося не так просто. У 2011 році в профільному журналі Lancet опубліковані дані, згідно з якими поєднання психотерапії та зарядки (в тому числі - вправ з навантаженнями) дозволяє з вірогідністю 60% поліпшити стан пацієнта з СХВ, а з імовірністю 20% - взагалі вилікуватися. Ці дані на кілька років стали визначальними для призначення лікування. Їх і зараз можна прочитати в деяких популярних журналах.

Іншими словами, дослідники стверджували, що фізичне навантаження може позбавити від втоми. Найдивовижніше, що в деяких випадках це дійсно працює - наприклад, зарядка, як інший вид діяльності, допомагає зняти напругу від довгої роботи за комп'ютером. Але з синдромом хронічної втоми такий фокус не пройшов.

У перші ж місяці після публікації дослідження почали надходити скарги від пацієнтів з СХВ. Навіть при легкому фізичному навантаженні збільшувалися прояви інших симптомів - не тільки втоми, але і порушень мислення, пам'яті, з'являлися проблеми з тиском, імунітетом, порушення сну. Після повторного опитування тих пацієнтів, які приймали участь у дослідженні від Lancet, лише 20% визнали, що у них спостерігалося зменшення симптомів.

Знадобилося п'ять років суперечок, щоб Lancet, нарешті, визнав — дослідження проводилося некоректно і призвело до помилкових висновків. Пов'язано це було з тим, що пацієнти і лікарі співпрацювали при отриманні результатів, а дані про поліпшення стану постраждалих збиралися тільки з їх слів, без опори на медичні показники. Тобто випробовувані часто просто хотіли порадувати своїх лікарів. Шанси на поліпшення, при правильному аналізі даних, становили 10%, а шанси повністю вилікуватися виявилися взагалі нульовими.

Висновок. Синдром хронічної втоми - захворювання, яке досить складно піддається лікуванню. Серед зареєстрованих на даний момент способів полегшити симптоми хвороби - нормалізація режиму відпочинку, дієта, масаж. Також ряд клінічних досліджень показав ефективність препаратів L-карнітину.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X