Дослідники уточнили дату виверження, що зруйнувало Помпеї

22 жовтня 2018, 08:03

Напис на стіні будинку в Помпеях допоміг уточнити дату виверження Везувію, яке відбулося на два місяці пізніше, ніж вважалося раніше.

У написі, який виявили італійські археологи, згадується листопад, втім, без вказівки року, повідомляє BBC.

Напис зроблено деревним вугіллям по білій стіні, яку, ймовірно, повинні були прикрасити фресками під час ремонту будинку. Втім, навіть якщо б напис не зафарбували, слід від вугілля швидко зникає. Ось чому археологи настільки впевнені, що напис був зроблений в 79 році нашої ери.

Відео дня

Графіті говорить, що до листопадових календ за старим римським календарем залишається 16 днів. У сучасному літочисленні це означає, що запис зроблено 17 жовтня. Таким чином, найбільш вірогідною датою виверження можна вважати 24 жовтня.

Напис виявили під час розкопок в районі Regio V. Міністр культури Італії Альберто Бонісолі вже назвав це "надзвичайним відкриттям". "Нові розкопки показали виняткову майстерність нашої країни", - заявив Бонісолі.

До цього історики брали на віру письмове джерело сучасника і очевидця подій - лист римського письменника і юриста Плінія-молодшого, який залишив опис загибелі свого ще більш знаменитого дядька Плінія-старшого, в якому згадувалося 24 серпня.

Цей лист був написаний через приблизно 20 років після виверження 79 року. Більш того, його оригінал і зняті самим Плінієм копії не дійшли до нас. Сучасне прочитання тексту цього листа засноване на пізніх перекладах і транскрипціях. Відзначається, що переписувачі легко могли сплутати серпень, восьмий місяць юліанського календаря, з жовтнем (восьмий місяць в стародавньому римському десятимісячному календарі).

Однак археологи вже давно висловлювали деякі сумніви в датуванні Плінія, оскільки в руїнах загиблих міст вони знаходили жаровні з вугіллям, які використовувалися для опалення, а також осінні фрукти.

Раніше НВ повідомляло, що в італійських Помпеях під час розкопок в районі Regio V відкрито розкішний інтер'єр вілли з ліпниною, яка давно відома дослідникам як Будинок Юпітера. Прикраси будинку імітують мармурові плити в червоному, чорному, жовтому і зеленому кольорах. Усередині археологи знайшли велику кількість теракотових левових голів, монет, скляних виробів і черепиці, прикрашеної торговими емблемами.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X