Через пів-України. Вчені вперше простежили маршрут вовка з Чорнобильської зони

4 липня 2018, 07:05
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Дослідники вперше зареєстрували вихід великого ссавця за межі зони відчуження Чорнобильської АЕС.

Сірий вовк (Canis Lupus) покинув свою територію і пішов на Лівобережжя на відстань близько 369 кілометрів від дому, пише Science Alert.

Вперше вчені знають, що тварина, яка залишає зону відчуження, подолала таку відстань, і це може бути прикладом того, як ці популяції можуть поширюватися в майбутньому, - і наскільки далеко можуть поширитися гени, які мутували від радіації.

Відео дня

"Замість того, щоб бути екологічною чорною дірою, Чорнобильська зона відчуження може фактично стати джерелом дикої природи, щоб допомогти іншим популяціям в регіоні. І ці висновки можуть бути застосовні не тільки до вовків - розумно припустити, що подібні речі відбуваються і з іншими тваринами", - сказав один з дослідників Майкл Бірн з Університету Міссурі.

Дані про одно- або дворічного вовка були зібрані ще в лютому 2015 року з допомогою нашийника GPS, але дослідження, яке аналізує його переміщення, завершили недавно. Після прикріплення нашийника вчені відстежували вовка, який перемістився на велику відстань по Україні від Чорнобильської зони, причому тварина трималася лісів і районів, які використовуються для сільського господарства.

Раніше подібні переміщення не були зареєстровані для вовків, які народилися в зоні відчуження. 13 інших, старіших вовків мали GPS-нашийники, прикріплені одночасно в межах одного і того ж дослідження, але в основному жили в своїх рідних областях.

У міру руху вовка територією України сигнал GPS-приймача в якісь періоди з невідомої причини зникав. Передостанній сигнал було надіслано 27 лютого з відстані 369 кілометрів від вихідної точки, останній - 29 серпня на відстані 330 кілометрів, від невеликої лісової ділянки в РФ. Після цього сигнал було втрачено назавжди, вчені зазначають, що їм не вдалося знайти передавач. Невідомо, чи помер вовк в цьому місці або там з нього злетів передавач.

Загальний вплив чорнобильської катастрофи на місцеві популяції дикої природи ще невідомий для вчених. Дослідження виявили як високі темпи зростання мутацій у деяких тварин, так і свідчення зростання чисельності тварин, але загальна картина туманна.

Зокрема, в зоні відчуження щільність популяції вовків у сім раз вища, ніж в заповідниках за її межами. Принаймні один вовк далеко пішов від Чорнобильської зони, але це відправна точка для подальших досліджень руху тварин за межами зони.

"З огляду на високу щільність населення вовків, особливо порівняно з сусідніми незабрудненими регіонами (до семи разів більше), доцільно припустити, що вовки, народжені в Чорнобильській зоні, регулярно розсіюються в навколишні популяції", - додав Майкл Бірн.

Бірн підтвердив, що вовки, яких відстежувала його команда, мали чотири ноги, два ока й один хвіст і не світилися зеленим кольором. Але у вчених немає будь-яких твердих даних про те, як геном цих вовків відрізняється від інших популяцій.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X