Правда чи міф. Гарячий чай рятує від спеки

22 червня 2016, 07:01
Вчені підтверджують міф про те, що гарячі напої допоможуть охолодитися в спекотний літній день

Міф:

Гарячі напої рятують від спеки краще прохолодних. А значить, жителі середньоазіатських країн праві в тому, воліють у спеку пити гарячий чай.

Дійсність:

В особливо спекотні дні, коли показники на термометрі перескакують за третій десяток градусів, так і хочеться залізти під кондиціонер і випити прохолодний напій. Та так, щоб кубиків льоду в ньому було побільше. У той же час існує поширений міф, який свідчить, що кухоль чаю або іншого гарячого напою теж допомагає. Чи так це насправді?

Відео дня

Такий спосіб боротьби зі спекою має прихильників не тільки в Середній Азії, але і в більш прохолодній Канаді.

У цій ролі виступають вчені з Університету Оттави. Вони провели дослідження, в ході якого учасники повинні були провести серію велосипедних заїздів, періодично вживаючи воду різної температури (від 1,5 до 50 градусів). За змінами їхньої температури стежили за допомогою 9 різних термометрів.

Не только жители Средней Азии, но и канадские ученые видят в горячем чае эффективное средство спасения от жары
Не только жители Средней Азии, но и канадские ученые видят в горячем чае эффективное средство спасения от жары Фото:

Вчені з'ясували, що гаряча рідина допомагає ефективніше боротися з перегрівом. Вона дещо підвищує температуру тіла, але також змушує рясніше потіти. Опиняючись зовні піт випаровується, що сприяє охолодженню. Дослідники відзначають, що цей ефект компенсує незначне підвищення температури від вживання гарячої рідини.

"Так, гарячий напій підвищує вашу температуру, але підвищене потовиділення (якщо піт випаровується), більш ніж компенсує зростання температури, викликане споживанням рідини", - говорить автор дослідження Оллі Джей.

Думку Джея поділяє австралійський експерт з терморегуляції людини з Сіднейського університету Крістофер Гордон. "Хоча людям часто стає спекотніше, коли вони п'ють гарячий напій, їм стає прохолодніше, коли вони потіють", - зазначає він.

Професор Пітер МакНотон з Кембріджського університету пояснює, що такий ефект пов'язаний з реакцією певних рецепторів, розташованих в роті і верхньому відділі травного тракту. Реагуючи на гарячий напій, вони посилають в мозок сигнали, змушуючи його активніше боротися з підвищенням температури через потовиділення.

І якщо вживання гарячої рідини змушує людину більше пітніти, охолоджуючись таким чином, то холодні напої надають протилежний ефект. Вони дещо знижують температуру тіла, але в той же час зменшують потовиділення, тому охолоджуюча дія виявляється не настільки сильниою.

Холодные напитки помогут остыть в жару, но эффект будет скоротечен
Холодные напитки помогут остыть в жару, но эффект будет скоротечен Фото:

"Холодні рідини охолоджують на мить, - розповідає МакНотон, - оскільки об'єм холодного напою досить малий в масштабах цілого організму, охолоджуючий ефект зникає досить швидко".

Щоб гарячий напій надав охолоджуючу дію, піт обов'язково повинен випаровуватися. За словами Оллі Джея, в жаркий день в умовах підвищеної вологості поту може виділятися занадто багато. І якщо він не випаровується, то гарячий чай може виявитися зайвим.

"Якщо піт просто капає на землю, краще випити холодний напій", - підкреслює Джей.

Висновок:

В певних умовах гарячі напої допомагають остудитися краще, ніж холодні. Однак доведеться миритися з дискомфортом, пов'язаним з підвищеним потовиділенням.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю
Показати ще новини
Радіо NV
X