Астрономи вперше зафіксували радіоактивні молекули в далекому космосі

1 серпня 2018, 08:06

За допомогою телескопів ALMA і NOEMA вчені вперше безпосередньо зареєстрували радіоактивні молекули в міжзоряному просторі.

Радіоактивною частиною молекул виявився ізотоп алюмінію, повідомляється на офіційному сайті обсерваторії ESO.

Спостереження показали, що ізотоп був розсіяний в просторі після зіткнення двох зірок, залишок якого відомий як об'єкт CK Лисички. Це перше пряме спостереження радіоактивного алюмінію з ототожненним джерелом: раніше цей ізотоп ідентифікувався по гамма-випромінюванню, джерело якого не було достовірно встановлено.

Відео дня

Група дослідників під керівництвом Томаша Камінські з Гарвардського Смітсоніанського астрофізичного центру в Кембриджі зареєструвала на антенних решітках ALMA (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array) і NOEMA (NOrthern Extended Millimeter Array) джерело випромінювання радіоактивного ізотопу алюмінію-26. Це джерело, спочатку позначене як CK Лисички, було відкрито в 1670 році: в цей час воно описувалося спостерігачами як яскрава червона "нова зірка". Видима спочатку неозброєним оком, вона швидко слабшала. Зараз цей залишок злиття двох зірок помітний тільки в потужний телескоп.

Через 348 років після спостереження вихідної події, дослідження залишку цього злиття двох зірок призвело до ясної і переконливої ​​реєстрації випромінювання радіоактивного ізотопу алюмінію-26. Це перший випадок впевненої реєстрації нестійкої радіоактивної молекули поза Сонячною системою. Справа в тому, що нестійкі ізотопи мають надлишкову ядерною енергією і зрештою розпадаються з утворенням стійких атомів.

"Перше спостереження цього ізотопу в зіркоподібному об'єкті важливо і в більш широкому контексті хімічної еволюції Галактики. Вперше прямо ототожнено активне джерело радіоактивного нукліда алюміній-26", - зазначає Камінські.

Камінські і його група зареєстрували унікальні спектральні особливості молекул, що складаються з алюмінію-26 і фтору (26AlF), в оточуючих CK Лисички залишках вибуху. В ході обертального руху в просторі ці молекули випромінюють на певних довжинах хвиль у міліметровому діапазоні - цей процес називається обертальним переходом.

Радіоактивний алюміній-26 розпадається з утворенням більш стійкого ізотопу, в процесі чого один з протонів в його ядрі перетворюється на нейтрон. При цьому порушене ядро ​​випускає фотон дуже високої енергії - гамма-фотон.

Спостереження радіоактивного ізотопу алюмінію дають можливість по-новому поглянути на подію злиття зірок, яке і породило об'єкт CK Лисички. Вони також свідчать про те, що глибокі і щільні внутрішні шари зірки, в яких народжуються важкі елементи та радіоактивні ізотопи, при зіткненнях зірок можуть перемішуватися і викидатися в простір.

"Ми спостерігаємо зараз нутрощі зірки, триста років тому розірвані на частини під час зіткнення", - каже Камінський.

Астрономи визначили, що дві зірки були порівняно маломасивними, з масами між 0.8 і 2.5 сонячних, причому одна з зірок була червоним гігантом. Відстань до об'єкта становить близько 2000 світлових років.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X