Астрономи виявили незвичайну структуру над полюсом Сатурна

6 вересня 2018, 14:38
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

На північному полюсі Сатурна зафіксували атмосферний вихор, який розташований на великій висоті і має форму шестикутника.

Нові результати вдалося отримати після аналізу даних з апарата Cassini, через рік після його падіння, пише Science Alert.

Знаменитий "шестикутний" шторм Сатурна відкрили завдяки зонду Voyager ще в 1980-і роки. Цей шторм з поперечником близько 25 тисяч кілометрів на висотах стратосфери проявляється, коли на планеті настає літо, при цьому рік на Сатурні триває майже 30 земних років.

Відео дня

Останні дані показали обурення і у верхніх шарах атмосфери. Тобто, на Сатурні або діють два шторми, розташовані один під одним, або це одна масштабна структура, що простягається на сотні кілометрів вгору.

"Краї цього недавно виявленого вихору шестикутні і точно відповідають знаменитому шестигранному урагану, який ми бачили в нижніх шарах атмосфери Сатурна", - стверджує автор дослідження Лі Флетчер з Лестерського університету.

"Ми змогли використовувати інструмент CIRS для вивчення північній стратосфери в перший раз, починаючи з 2014 року. Коли полярний вихор став все більш помітним, ми помітили, що він має гексагональні краї, і зрозуміли, що ми бачили вже існуючий шестикутник набагато вище, ніж вважалося раніше", - сказав планетолог Сандрін Гуерлет з Лабораторії департаменту механізації Dynamique у Франції.

Він піднявся на сотні кілометрів над хмарами і показав поведінку, яке відрізняється від південного вихору. Оскільки умови вітру різко змінюються з висотою, той факт, що форма шестикутника зберігається набагато вище хмарних вершин, є певною головоломкою.

Літо Сатурна вже досягло максимуму, в травні 2017 року відбулося сонцестояння. Проте, залишилося ще кілька років до кінця літа, і очікується, що вихор буде продовжувати розвиватися. Однак із завершенням місії Cassini неясно, чи зможуть вчені спостерігати ці зміни.

"Космічний апарат Cassini продовжував надавати нові ідеї та відкриття аж до самого кінця. Без відповідного космічного корабля, такого як Cassini, ці таємниці залишилися б недослідженими", - сказав Ніколас Альтобеллі з Європейського космічного агентства.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X