Астрономи виявили екзопланету з титановими хмарами

14 вересня 2017, 12:32
Дослідники Європейського космічного агентства відкрили незвичайну екзопланету, в атмосфері якох висять хмари з окису титану

Такі хмари мають дуже сильний парниковий ефект і здатні розігріти верхні шари атмосфери планети до дуже високих температур, йдеться на сайті European Southern Observatory.

На телескопі ESO з приймачем FORS2 група астрономів під керівництвом Ельяра Седагаті вперше зареєструвала окис титану в атмосфері екзопланети: "гарячого Юпітера" WASP-19b. Планета робить повний оборот по своїй орбіті всього за 19 годин. Оцінка температури її атмосфери становить близько 2000 градусів Цельсія.

Відео дня

Коли WASP-19b виявляється між спостерігачем і диском батьківської зірки, частина світла зірки проходить крізь атмосферу планети, і це накладає на випромінювання дуже слабкий відбиток, який можна виявити при реєстрації цього світла на Землі. За допомогою приймача FORS2 астрономи провели ретельний аналіз випромінювання і встановили, що атмосфера планети містить невелику кількість окису титану, води і натрію.

"Виявити присутність цих молекул дуже нелегко. Для цього не тільки потрібні дані виняткової якості, але і досить витончена техніка їх аналізу. Щоб прийти до наших висновків, ми використовували спеціальний алгоритм, що включає аналіз багатьох мільйонів спектрів в широкому діапазоні параметрів хімічного складу, температур і властивостей середовища ", - розповідає Ельяр Седагаті.

Окис титану рідко спостерігається в земних умовах. Відомо, що вініснує в атмосферах холодних зірок. В атмосферах гарячих планет, таких, як WASP-19b, він діє як поглинач тепла. Якщо таких молекул досить багато, вони перешкоджають як відтоку тепла з атмосфери, так і його притоку в неї, що призводить до теплової інверсії: температура буде вищою у верхній атмосфері і знижується при зменшенні висоти, при нормальних умовах ситуація зворотна. В атмосфері Землі схожу роль відіграє озон, який викликає таку ж інверсію.

"Присутність окису титану в атмосфері WASP-19b може робити істотний вплив на розподіл і циркуляцію температури. Те, що ми здатні досліджувати екзопланети на такому рівні деталізації - чудовий і перспективний факт", - говорить член дослідницької групи, астроном Райан Макдональд.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X