У сузір'ї Водолія зникла величезна зірка. Астрономи не знають, що з нею сталося

30 червня 2020, 20:00
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Вчені з Європейської південної обсерваторії заявили про зникнення величезної зірки, яка світила в кілька мільйонів разів яскравіше за Сонце. Ймовірно, ця зірка перетворилася на чорну діру.

В астрономії нічого не відбувається просто так, і процеси навіть за тисячі світлових років від нас залишаються вписаними у історію розвитку Всесвіту, що дозволяє нам відстежити їх навіть із Землі.

Відео дня

Але недавно у цій самій історії відбулося дещо таке, що поки не піддається науковому поясненню: астрономи помітили, що у далекій галактиці, яка розташована в 75 млн світлових років від нас, перестала світити величезна зірка.

Ця галактика — Кінман або PHL 293B — вважається карликовою через відносно невелику кількості зірок у ній, і розташована у сузір'ї Водолія.

Зірка, про яку йде мова, світилася у цій галактиці приблизно в 2,5−3,5 млн разів яскравіше, ніж Сонце, а температура на її поверхні складала близько 5700−6700 градусів Цельсія.

Вчені виявили цю зірку завдяки спостереженням, які проводилися у період з 2001-го по 2011-й, але нові огляди неба за допомогою комплексу телескопів VLT у Чилі не підтвердили наявність величезної зірки у карликовій галактиці.

Ця подія викликала інтерес наукової спільноти, оскільки зірки такого розміру повинні перетворитися на наднову і залишити після себе величезну хмару речовини.

Автори дослідження з Європейської південної обсерваторії припускають, що зірка могла колапсувати у чорну діру без вибуху наднової, або просто перетворитися на зірку з меншою яскравістю.

Для підтвердження цієї гіпотези вченим потрібно зібрати більше даних і довести, що деякі зірки у кінці свого життя перетворюються на яскраві блакитні змінні, якою і була яскрава зірка у галактиці PHL 293B.

«Можливо, ми виявили одну з найбільш масивних зірок локального Всесвіту, яка поступово відходить у ніч», — говорить астрофізик Хосе Гро.

За його словами, вчені не змогли б засікти пропажу зірки без потужних 8-метрових телескопів ESO, встановлених на них унікальних приймачів і без швидкого доступу до цієї техніки у результаті нещодавно укладеної угоди про вступ Ірландії до ESO.

Вчені планують провести спостереження за цією зіркою в середньому інфрачервоному діапазоні. Якщо вони виявлять велику хмару пилу — теорія про те, що зірка трохи потьмяніла і викинула величезну кількість речовини назовні може підтвердитися.

Другий сценарій передбачає, що ця зірка колапсувала у чорну діру.

Недостатня кількість даних поки не дозволяє підтвердити або спростувати один з цих варіантів, тому астрономи чекають результати додаткових досліджень.

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Техно
Розсилка про те як технології змінють світ
Щопонеділка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X