Ризик катастрофи. Астрономи уточнили ймовірність зіткнення астероїда Апофіс із Землею

13 листопада 2020, 22:20

Девід Толен, астроном з Гавайського університету, виявив, що астероїд Апофіс, який отримав ім'я на честь єгипетського бога хаосу, прискорюється.

Це прискорення змінює орбіту астероїда і наближає її до орбіти Землі, підрахували Толен і його колеги.

Астероїд Апофіс був вперше помічений астрономами ще в 2004 році. Незабаром після цього дослідники встановили його орбітальний шлях і виявили, що астероїд шириною 340 метрів пройде близько до Землі в 2029 році і знову в 2068 році. Подальші дослідження показали, що ймовірність зіткнення астероїда з Землею вкрай мала.

Відео дня

Зовсім недавно Толен і його команда відзначили, що більш ранні дослідники не врахували ефект Ярковського, в результаті якого сонце світить тільки на одну сторону астероїда. Коли тепло випромінюється від астероїда, невелика кількість енергії змушує небесне тіло злегка повернутися.

Толен і його команда підрахували, що ефект Ярковського зрушує Апофіс в сторону настільки, що змушує його дрейфувати приблизно на 170 метрів на рік. Потім вони застосували ці знання до прогнозованої орбіті Апофіса, і виявили, що орбіта астероїда змінюється і небесне тіло наближається до Землі.

Астрономи відзначають, що поки немає ніяких вказівок на те, що астероїд зіткнеться із Землею в 2029 році, але в 2068 року ситуація може скластися інакше. Толен передбачає, що астрономам доведеться стежити за Апофісом в міру наближення дати його зустрічі.

Під час свого виступу на віртуальних зборах Відділення планетарних наук Американського астрономічного товариства Толен зазначив, що вивчення Апофіса, коли він пройде в 2029 році, має дати вченим набагато краще уявлення про те, чи представляє він реальну загрозу в 2068 році.

Раніше НВ писав, що далекий астероїд, який рухається по гравітаційному сліду Марса дивно схожий на Місяць, що піднімає питання про давнє походження цього об'єкта.

Цей незвичайний астероїд, який був відкритий 22 роки тому і отримав назву (101 429) 1998 VF31, є частиною групи троянських астероїдів на орбіті Марса, відзначили астрономи.

Серед замикаючих троянців Червоної планети (тих, що слідують за Марсом, коли він обертається навколо Сонця), (101 429) 1998 VF31 здається унікальним. Інша частина групи належить до так званої сім'ї Eureka, що складається з 5261 Eureka — першого виявленого марсіанського трояна — і групи невеликих фрагментів, які, як вважається, відкололися від батьківського космічного каменю.

Використовуючи спектрограф під назвою X-SHOOTER на 8-метровому Дуже Великому Телескопі (VLT) Європейської південної обсерваторії в Чилі, команда досліджувала, як сонячне світло відбивається від 101429 і його родичів L5 з сімейства Eureka. Схоже, що 101 429 і сімейство Eureka — не родичі, і аналіз показує, що 101429 набагато більше схожий на Місяць.

Показати ще новини
Радіо НВ
X