Американські вчені зробили перший крок до перемоги над вірусом Зіка
Дослідження американських вчених показало, що вірус вражає прогеніторні клітини мозку. Вони відповідають за заміщення загиблих клітин, але вірус блокує частину з них (до 20%), тим самим перешкоджаючи формуванню нейронів. Процес не викликає реакції з боку імунної системи, тому може протікати тижнями.
У той же час вчені з Техасу з'ясували, що в організмі людини виробляється білок, здатний обмежити ефект вірусу Зіка на мозок. Він називається інтерферон-індукований білок 3 (IFITM3). Спостереження за клітинами мишей і людей показали, що цей білок у підвищених кількостях дозволяє зміцнювати клітинні мембрани, ускладнюючи проникнення вірусу всередину. Таким чином IFITM3 перешкоджає розмноженню вірусу в організмі.
"Наша робота дозволяє скласти перше уявлення про те, як наші клітини захищають себе від вірусу Зіка, - розповідає один з учасників дослідження Абрахам Брас. – Наші результати показують, що у віруса Зіка є слабкості, які ми можемо використовувати, щоб запобігти або зупинити інфекцію".
Поки вплив IFITM3 було вивчено лише в лабораторних умовах на зразках клітин мишей і людей, і вченим ще належить з'ясувати його вплив в цілому організмі. Техаські вчені планують продовжити дослідження і знайти механізми, що сприяють підвищенню рівня IFITM3 в організмі.
Як підкреслює ScienceAlert, це може призвести до розробки ліків від Зіка і інших вірусів, яких наразі не існує.
Вірус Зіка поширюється у світі з минулого року. Наразі спалахи інфекції спостерігаються у 52-х країнах світу. У ряді держав, в тому числі Австралії, Великобританії і США, були зареєстровані випадки захворювань.
Основну загрозу вірус Зікаа несе вагітним жінкам, викликаючи у новонароджених мікроцефалію – захворювання, яке супроводжується значним зменшенням розмірів головного мозку і черепа. Протягом місяців вчені не були впевнені, що між цим захворюванням і вірусом існує зв'язок. Його наявність була підтверджена в квітні поточного року. Тоді Всесвітня організація охорони здоров'я офіційно заявила, що вірус Зіка призводить до появи на світ немовлят з мікроцефалією.